SZUKAJ
Podróże
0

Sycylia na długi weekend – urlop nad morzem bliżej niż myślisz – część 1

Na Sycylii kobiety są bardziej niebezpieczne niż strzelby” – to cytat pochodzący z Ojca Chrzestnego, co w znacznej mierze oddaje nasze wyobrażenie o tej słonecznej wyspie jako regionu rządzonego przez mafię. Ile z tych stereotypów pozostaje prawdą ciężko mi dywagować, na pewno jednak ta „fama” nie zniechęca turystów przed odwiedzinami wyspy. A jest co zobaczyć…

„Na Sycylii kobiety są bardziej niebezpieczne niż strzelby” – to cytat pochodzący z Ojca Chrzestnego, co w znacznej mierze oddaje nasze wyobrażenie o tej słonecznej wyspie jako regionu rządzonego przez mafię. Ile z tych stereotypów pozostaje prawdą ciężko mi dywagować, na pewno jednak ta „fama” nie zniechęca turystów przed odwiedzinami wyspy. A jest co zobaczyć…

Jeśli szukacie pomysłu na przedłużony weekend nad morzem warto rozważyć alternatywę i zamiast naszego wybrzeża wybrać Morze Śródziemne. Pewnie wielu z Was pomyśli, że to idiotyczne. Bo przecież daleko, no i pewnie drogo i na te 3 dni to się nie opłaca tyle zachodu. Postaram się Wam udowodnić jak bardzo mylna to opinia, choć zdaję sobie sprawę, że fanów polskich korków nad morze po gofra, flądrę z tacki czy swojego skrawka plaży obwarowanego parawanem nic nie przekona. Nie ma bowiem nic bardziej odprężającego jak wypoczynek w tłumie rodaków, może nie nad najcieplejszym czy czystym Bałtykiem ale przynajmniej naszym – polskim. A, że pogoda zazwyczaj jest barowa to drobny szkopuł. Wszak wakacje, kto by się takimi błahostkami przejmował. Ja też wypoczynek nad naszym morzem wspominam głównie z sentymentu, ale jak pomyślę sobie co mnie czeka zaczynając od wielogodzinnej podróży, poprzez horrendalne ceny, wszędzie obecną tandetę i dziadostwo dodając otoczenie naszych kulturalnych rodaków na wakacjach mówię dziękuję i wybieram Sycylię. Nad Bałtyk udam się po sezonie 🙂

Sycylia
J

Jak dostać się na Sycylię?

Zdecydowanie samolotem. Ryanair oferuje loty z dwóch polskich miast: Kraków i Warszawa Modlin do Trapanii – głównego ośrodka zachodniej Sycylii. Ta część wyspy jest znacznie mniej oblegana przez turystów, ale ma także wiele do zaoferowania. Rezerwując wcześniej bilet możemy w dwie strony polecieć już od 250 pln. Loty są tak skonstruowane, że albo wylatujemy w piątek po pracy z Modlina lub w sobotę rano w przypadku Krakowa i wracamy po przedłużonym weekendzie. Ile trwa lot? Około 2 i pół godziny. Dodając do tego podróż na lotnisku, fakt, że powinniśmy być gotowi do odprawy na 30 minut przed odlotem sprawia, że cała podróż zajmuje około 4 godzin i lądujemy na kameralnym lotnisku Trapani Birgi. Osobiście bardzo lubię takie lotniska, dlatego, że praktycznie 10 minut po wylądowaniu jestem już na parkingu przed lotniskiem. Jeśli już wylądujecie, mając u boku swój weekendowy bagaż Wasze wakacje właśnie się zaczynają. To co uderza to klimat, samo lotnisko leży nad morzem, od razu uderza gorące powietrze z bryzą od wody. Jednak jest bardzo parno.

Sycylia

Jest kilka opcji na spędzenie takiego weekendu. Od samego Trapani, które ma wystarczająco wiele atrakcji do zaoferowania, szczególnie przez kilka dni po wycieczkę do osławionego Palermo – co zdecydowanie odradzam, ale o tym później. To szczególne dobre rozwiązanie dla osób, które niezbyt pewnie czują się za kółkiem w obcym kraju, szczególnie Włosi mają zupełnie inną „kulturę” jazdy niż my. Jeśli jednak jesteście rządni przygody polecam wypożyczenie typowo włoskiego pojazdu, fiata lub alfy. Osobiście uważam, że dla dwóch osób mały fiat 500 będzie idealny. Jest śliczny, mało pali a jego dzienne wypożyczenie to koszt 20 kilku euro za dobę.
Podsumowując podpowiem Wam jak w piątek po pracy z Warszawy w mniej niż 5 godzin znaleźć się nad urokliwym wybrzeżu Sycylii w małej wiosce słynnej z pięknych widoków popijając karafkę wina w lokalnej ristorante. W każdy piątek 17.50 odlatuje z podwarszawskiego Modlina – o tym jak się tam dostać pisaliśmy tutaj: https://dzielnicastylu.pl/lot-z-lotniska-w-modlinie-sprawdz-jak-tam-dojechac do Trapani Birgi samolot linii Ryanair.

Sycylia

 Na miejscu nad samym morzem ląduje o godzinie 20.40 i zazwyczaj jest przed czasem. O godzinie 21 jesteście już na parkingu z kluczykami w ręku do wymarzonego włoskiego autka, którym będziecie przemierzać sycylijskie drogi. Z dostępnych na lotnisku wypożyczalni polecam EuropCar, ale wybór jest spory. Oczywiście można zostać w Trapani, czy udać się autobusem do Palermo, jednak dla tych, którzy chcą zobaczyć najbardziej urokliwe zakątki tej części wyspy zdecydowanie rekomenduję wariant z autem. Około 50 km dalej na północny wschód znajduje się słynna Tonarra di Scopello – zatoka tuńczyka, z zapierającą dech w piersiach plażą i wspaniałą wioską, gdzie będziecie mogli po całym dniu plażowania wstąpić na przysmaki kuchni lokalnej podlanej równie dobrym winem.
W kolejnej części artykułu przybliżę Wam gdzie się zatrzymać, jak dotrzeć na plażę, którą restaurację wybrać na kolację z dziećmi a którą na romantyczną randkę? Po piątkowym wieczornym locie obudzicie się w upalną sobotę w cudownym miejscu, gdzie próżno szukać tłumów turystów, woda jest krystalicznie czysta i ciepła, a sprzedawcy byle badziewia, nie atakują Was z każdej strony. No i ten wyjątkowy sycylijski klimat i smak. Tego nie da się opisać, to trzeba zobaczyć i poczuć samemu.
Sobota już wkrótce, czytajcie dalej!

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *