Warszawę i Berlin dzieli nieco ponad 500 km. Dzięki autostradzie A2 i bardzo dobrym drogom w Niemczech trasę możemy pokonać bardzo szybko, bo już w 6 godzin. Niestety do ceny benzyny musimy doliczyć również opłaty za polskie odcinki autostrady (niemieckie są bezpłatne). Taniej będzie dojechać autobusem. Podróż zajmie nam nieco ponad 8 godzin. Bilet kosztuje 70 zł. W 5 godzin powinniśmy pokonać tę trasę pociągiem, ale w tym wypadku cena biletu często przekracza 200 zł. Skorzystać możemy jednak z promocji PKP Intercity, która na wybranych połączeniach oferuje bilety w cenie 29 euro (120 zł).
Dzięki ogromnej konkurencji ceny noclegów w Berlinie nie są wcale wysokie. Dwuosobowy pokój w przyzwoitym hotelu w okolicach centrum miasta, możemy zarezerwować z miesięcznym wyprzedzeniem za ok. 100 euro (413 zł). Jeżeli wybierzemy dzielnice nieco bardziej oddalone od centrum, cena może spaść do 50-60 euro (206-248 zł). Gdybyśmy zdecydowali się na pensjonat lub hostel, zapłacimy ok. 30 euro (124 zł). Rezerwując noclegi przez internet z dużym wyprzedzeniem, możemy trafić na spore rabaty. Poszukiwacze okazji często potrafią znaleźć łóżko w 10-osobowym pokoju za 9 euro (37 zł). Wiele cennych opinii i zdjęć możemy odnaleźć na portalu TripAdvisor.
Planując zwiedzanie Berlina, nie można pominąć Reichstagu. By wejść do siedziby niemieckiego parlamentu, trzeba się zarejestrować przynajmniej dwa dni wcześniej na stronie www.bundestag.de. Jeżeli tego nie zrobimy, możemy udać się do Biura Obsługi Turystów, ale zgodę na wejście otrzymamy jedynie wtedy, gdy będą wolne miejsca. Dziennie do budynku może wejść tylko 8 tys. zwiedzających, a chętnych jest naprawdę wielu. Wstęp jest bezpłatny.
Jeżeli myślisz, że przemieszczanie się po tak ogromnym mieście jest uciążliwe, jesteś w błędzie. Komunikacja publiczna w Berlinie funkcjonuje bardzo dobrze. Aktualnie niemieckie metro (U-Bahn) ma aż dziesięć linii i ponad 170 stacji. W godzinach szczytu pociągi kursują nawet co 2-3 min, a ich punktualność jest na poziomie ok. 95 proc. Na jednym bilecie możemy podróżować metrem, szybką koleją (S-Bahn), autobusami i tramwajami. Jeden przejazd (maks. dwie godziny jazdy) to koszt 2,6 euro (10,7 zł). Turyści najczęściej wybierają bilet całodzienny, który kosztuje 6,7 euro (27,7 zł).
Niezwykle rzucającą się w oczy w berlińskim krajobrazie jest wieża telewizyjna. Nic w tym dziwnego. Sięga 368 m i jest najwyższym budynkiem w Niemczech. Co prawda wjazd na górę i zwiedzanie jej kosztuje 13 euro (54 zł), ale widok potrafi wynagrodzić ten wydatek. Co roku na szczyt wieży wjeżdża ponad milion turystów z całego świata.
Kolejnym miejscem wartym zobaczenia jest Mur Berliński, symbol zimnej wojny i podziału Niemiec. Przebiegał przez całe miasto i wciąż zachowało się po nim wiele pozostałości. Przed upadkiem liczył 156 km długości. Należały do niego również okopy, zasieki drutowe i miny. W wielu dzielnicach Berlina można odnaleźć pomniki upamiętniające wydarzenia związane z powojenną historią Niemiec, którą mur symbolizował.
Dodano 0 komentarzy
Zostaw komentarz
Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!