SZUKAJ
Podróże
0

Tanie zwiedzanie: weekendowy wypad dla dwojga. Cztery propozycje – Praga

Gdzie i w jaki sposób możemy spędzić wolny weekend? Dla wszystkich, którzy nie boją się zagranicznych podróży, przygotowaliśmy cztery propozycje niedrogich …

Tanie zwiedzanie: weekendowy wypad dla dwojga. Cztery propozycje – Praga

Gdzie i w jaki sposób możemy spędzić wolny weekend? Dla wszystkich, którzy nie boją się zagranicznych podróży, przygotowaliśmy cztery propozycje niedrogich wypadów. Prezentujemy wybrane ciekawostki i ceny (aktualne kursy za serwisem Cinkciarz.pl), które mogą okazać się pomocne każdemu turyście.

P

raga

Warszawę i Pragę dzieli nieco ponad 500 km. Popularnym środkiem transportu na tej trasie jest samochód. Zapewni nam przede wszystkim komfort podróży i niezależność od komunikacji publicznej. Najtaniej byłoby jednak pojechać autobusem. Bilet kosztuje ok. 70 zł, ale podróż może trwać ponad 10 godzin. Nieco krócej, bo 8 godzin, zajmie bezpośrednie połączenie koleją. Bilet na pociąg może kosztować nawet 65 euro (268 zł). Rezerwując go przez internet, możemy skorzystać z promocji. Zapłacimy wtedy 29 euro (120 zł).

Co warto wiedzieć o stolicy Czech? Jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc jest wsparty na 16 przęsłach Most Karola. Ma 516 m wysokości i 9,5 m szerokości. To najstarszy na świecie kamienny most o tak dużej rozpiętości. Znajduje się na nim wiele barokowych figur, które przyciągają uwagę turystów. Wśród nich najsłynniejszą jest postać św. Jana Nepomucena, której dotknięcie ma według legendy przynieść szczęście. Chętnych nie brakuje. W sezonie wakacyjnym most przeżywa prawdziwe oblężenie. Jest jednym z ulubionych miejsc występów ulicznych artystów. Wstęp na most jest bezpłatny.

Muzeum Narodowe znajdujące się na placu św. Wacława, bardzo często widnieje na praskich pocztówkach. Możemy je odnaleźć programach wycieczek wielu polskich touroperatorów, mimo że główny budynek jest od czterech lat zamknięty. Muzeum przechodzi gruntowny remont. Wcześniej było dostępne dla turystów przez 180 lat. Ponowne otwarcie części tego budynku planowane jest jeszcze w tym miesiącu. Cały remont ma jednak trwać do 2018 r. Tymczasem wstęp do czynnych obiektów kosztuje 110 CZK (16,5 zł).

W przemieszczaniu się między praskimi zabytkami może pomóc bardzo sprawnie działający transport publiczny. Trzy linie metra, autobusy i tramwaje pozwolą nam w bardzo szybki i wygodny sposób poruszać się po mieście. Bilet na 30 min to wydatek rzędu 24 CZK (3,6 zł), 90 min – 32 CZK (4,8 zł), a dzienny – 110 CZK (16,5 zł). Nie warto ryzykować jazdy na gapę. Wysokość mandatu wynosi 800 CZK (120 zł). Bilety można kupić w kioskach, automatach na przystankach i stacjach metra.

Jako że nie samym zwiedzaniem żyje człowiek, pora przedstawić praską scenę kulinarną. Czeska kuchnia ma wielu zwolenników na całym świecie, więc będąc na miejscu, grzechem byłoby jej nie spróbować. Jak zawsze warto jednak omijać miejsca nastawione na turystów, a kierować się tam, gdzie stołują się miejscowi. Wtedy możemy spróbować smacznych i niedrogich potraw. Ceny posiłków są zazwyczaj tylko nieznacznie droższe od polskich, więc nie powinny znacząco nadszarpnąć budżetu. W Pradze popularne jest tzw. skrócone menu, które obowiązuje najczęściej w dni powszednie od godz. 11 do 14. To kilka dań w bardzo atrakcyjnych cenach. Przybliżona cena obiadu to 130 CZK (19,5 zł). Jeśli chodzi o czeskie specjały, na pewno warto spróbować smażonego sera, knedlików i golonki.

Chyba nie da się też być w Czechach i nie spróbować miejscowego piwa, które w Polsce uznawane jest za jedno z lepszych na świecie. Przemierzając praskie ulice, bez problemu odnajdziemy mnóstwo lokali, które serwują nam miejscowe specjały. Za kufel zapłacimy ok. 35 CZK (5,2 zł), choć w wielu miejscach ceny przekraczają nawet 60 CZK (9 zł). W sklepie butelka kosztuje od 12 do 25 CZK (1.8-3.8 zł).

J

ak za to zapłacić?

W Pradze w wielu miejscach można płacić w euro, lecz przede wszystkim obowiązuje czeska korona. Warto pomyśleć o wymianie złotówek jeszcze w Polsce. Popularny serwis Cinkciarz.pl oferuje kursy atrakcyjniejsze niż tradycyjne kantory i wygodne karty walutowe typu pre-paid. Są one zabezpieczone kodem PIN i umożliwiają wygodne bezgotówkowe płatności wszędzie, gdzie akceptowane są karty Visa.

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *