Stolice Polski i Austrii dzieli ok. 550 km. Najtańsza wydaje się podróż autokarem. Wydatki na bilety w obie strony powinny zamknąć się w kwocie 200 zł. Minusy? Autobus z Warszawy jedzie do Wiednia aż 12 godzin. Szybciej dojedziemy samochodem. Głównie przez opłaty drogowe koszt może być wyższy, ale łączny czas podróży powinien wynieść maksymalnie 8 godzin. Mało atrakcyjnym rozwiązaniem wydaje się samolot. Ceny biletu dla jednej osoby rozpoczynają się od 500 zł.
Choć trudno zliczyć wszystkie atrakcje turystyczne Wiednia, miłośnicy sztuki z pewnością powinni poświęcić czas na zwiedzenie Belwederu. W XVIII w. był to barokowy pałac księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. Po I wojnie w budynku zorganizowano muzea. Najpopularniejszym zbiorem są obrazy Gustawa Klimta, Schielego i Kokoschki. Bilet wstępu do wszystkich części budynku kosztuje 13 euro (54 zł).
Obowiązkowym punktem wycieczki powinien być również wpisany w 1996 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO, Pałac Schonbrunn. Liczy on ponad 1,4 tys. komnat, lecz tylko 45 zostało udostępnione zwiedzającym. Letnią rezydencję Habsburgów odwiedza rocznie niemal 8 mln turystów. Wstęp kosztuje 11,5 euro (47,5 zł), a bilety można rezerwować także przez internet na www.imperial-austria.at.
Tuż przy Pałacu Schonbrunn znajduje się najstarsze funkcjonujące zoo na świecie – Tiergarten. Zajmuje ono powierzchnię 17 ha, a znajdują się w nim między innymi: pandy wielkie, orangutany, słonie afrykańskie, niedźwiedzie polarne, gepardy, torbacze koala i pingwiny cesarskie. Zoo pełni także funkcję placówki, która zajmuje się ochroną zwierząt. Wstęp do niego kosztuje 16,5 euro (68 zł).
Dla Polaków najbardziej znaną austriacką potrawą jest kotlet po wiedeńsku. Austriacy szczycą się także serami, których produkcja ma bardzo bogatą tradycję. Sery białe, żółte i pleśniowe są w Austrii bardzo popularnymi przekąskami. Największym powodzeniem cieszą się te wytwarzane ręcznie w małych gospodarstwach. Niemal na każdym rogu możemy znaleźć też kiełbaski sprzedawane w budkach po 2,5 euro (10,3 zł). Przeciętny dwudaniowy obiad może kosztować ok. 12 euro (49,5 zł).
Tradycja picia kawy w Austrii sięga XVII w. Dziś Austriacy są narodem, który spożywa największą ilość kawy w przeliczeniu na mieszkańca. Przemierzając wiedeńskie ulice, nie sposób tego nie zauważyć. Kultura picia kawy w Wiedniu to bardzo istotna kwestia. Liczą się czas, miejsce i smak. Filiżanka kawy w Wiedniu to wydatek od 2 (8,3 zł) do 10 euro (41,3 zł).
Dodano 0 komentarzy
Zostaw komentarz
Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!