1
Jedząc awokado możesz zmniejszyć ryzyko zachorowalności na choroby serca
W Stanach Zjednoczonych choroby serca to zabójca numer jeden, dotykają blisko 27 milinów dorosłych ludzi. Wobec tego dbałość o propagowanie zdrowych nawyków żywieniowych każdego dnia wydaje się być całkowicie uzasadniona. Okazało się, ze awokado ma korzystny wpływ na nasz układ krążenia, zawiera bardzo małą ilość nasyconych kwasów tłuszczowych, w przeciwieństwie do wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Spożywanie tłuszczy nasyconych w nadmiarze może przyczynić się do podniesienia cholesterolu LDL i HDL i trójglicerydów. Za to spożywanie dużej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych spowoduje zupełnie odwrotny efekt, obniży poziom złego cholesterolu, utrzyma odpowiedni poziom dobrego cholesterolu oraz poprawi wrażliwość na insulinę. Tłuszcz zawarty w owocu ma unikalne właściwości zdrowotne! Jeden cały owoc średnio dostarcza 220 kcal – jest to sporo kalorii, ale bardzo zdrowych – owoce wykorzystywane są często jako zamiennik mięsa.
Można powiedzieć, że awokado składa się głównie z 3 wartościowych komponentów:
• Fitosterole – odpowiadające za przeciwdziałanie stanom zapalnym,
• Nienasycone kwasy tłuszczowe (kwas oleinowy, kwas linolowy oraz ich estry) – chronią błony biologiczne komórek, zapobiegając utracie wody – głębokie działanie nawilżające na skórę, mają działanie wspomagające układ odpornościowy. Ich zawartość jest podobna jak w oliwkach i oliwie z oliwek.
• Witaminy, mikroelementy i inne: witamina K, błonnik, potas (awokado ma więcej potasu niż średni banan!), kwas foliowy, witamina B6, C, miedź. Te składniki występują w dużych ilościach, ale ogólnie awokado zawiera w swoim składzie ponad 80 związków, w tym skwalen o działaniu chroniącym serce i aminokwasy, budujące mięśnie!
2
Nie będziesz mieć problemów z utrzymaniem wagi
Jesz tłuszcz, aby stracić tłuszcz, brzmi niewiarygodnie? A jednak, awokado może Ci pomóc w utrzymaniu prawidłowej wagi i zdrowego BMI poprzez uczucie sytości. Ostatnie badania wykazały, że uwzględnianie awokado w posiłkach pozwala przedłużyć uczucie sytości i zmniejszyć chęć na podjadanie. Awokado wypełnia brzuch dzięki wysokiej zawartości włókna, około 14 g na owoc. Ponadto wyższe spożycie awokado, wiązało się ze zmniejszeniem obwodu w tali i niższym BMI w grupie osób biorących osób w badaniu. Ostatecznie badania wykazały, że dieta bogata w awokado jest zdrowsza dla serca niż inne niskotłuszczowe diety odchudzające.
3
Może zmniejszyć ryzyko zachorowalności na raka
Awokado jest od dawna znane ze swoich właściwości antycholesterolowych i zdolności do utrzymania w zdrowiu układu krążenia. Jest też i nowość: według najnowszych wyników badań dr. Stevena M. D’Ambrosio i jego współpracowników z Ohio State University w Stanach Zjednoczonych wydaje się, że składniki fitochemiczne wyciągu z awokado Haas (odmiana o czerwonawej i ciemnej skórce) są zdolne do zniszczenia komórek rakowych, a również – stosowane doustnie – uniemożliwiają przekształcanie się komórek w stanach przedrakowych w nowotworowe.
4
Ochronisz skórę i oczy aż do później starości
Jak się okazuje karotenoidy awokado mogą sporo zrobić dla naszego organizmu. Zarówno luteina jak i inny związek zawarty w awokado – zeaksantyna może spowolnić związany z wiekiem spadek oka oraz zburzenia widzenia. Ponadto te same dwa składniki odżywcze mogą również działać ja bufory przed uszkodzeniem oksydacyjnym UV, zachowując skórę gładką i zdrową. Łatwość wchłaniania przez nasz organizm karotenoidów zawartych awokado, w porównaniu do innych owoców i warzyw opowiada się za tym, że włączenie awokado do codziennej diety to dobry wybór.
Dodano 0 komentarzy
Zostaw komentarz
Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!