SZUKAJ
Zdrowie
0

Torbiel na jajniku: 10 najczęściej ignorowanych objawów. Nie lekceważ ich!

Jedną z najczęstszych kobiecych dolegliwości jest torbiel na jajniku. W bardzo wielu przypadkach objawy tej choroby są ignorowane, a wizyta u ginekologa odkłada z miesiąca na miesiąc…

Torbiel na jajniku: 10 najczęściej ignorowanych objawów. Nie lekceważ ich!

Jedną z najczęstszych kobiecych dolegliwości jest torbiel na jajniku. W bardzo wielu przypadkach objawy tej choroby są ignorowane, a wizyta u ginekologa odkłada z miesiąca na miesiąc.  Jak przy każdej chorobie czas ma zasadnicze znaczenie –im szybciej dowiesz się, że ten problem dotyczy również Ciebie – tym lepiej! Poznaj objawy, które powinny dać Ci do myślenia i nie czekaj  aż zniknął same.

 

 

Czym jest torbiel? To nic innego jak pęcherzyk, powstający na wewnętrznej stronie jajnika. Jego wnętrze może być wypełnione krwią lub płynem. Zdarza się również tak,  że zbudowany jest z dość grubej tkanki. Do powstawania torbieli przyczyniają się zaburzenia cyklu miesiączkowego. Najprościej rzecz ujmując  dojrzewający pęcherzyk zamiast pękać w czasie owulacji, rośnie niekiedy aż do kilku centymetrów. Wówczas mamy właśnie do czynienia z  torbielą pęcherzykową.

 

 

Kolejnej przyczyny  powstawania torbieli możemy doszukiwać się w ciałku żółtym, które przy prawidłowo przebiegającym cyklu zanika, jeśli nie dojdzie do zapłodnienia. Jeśli ciałko nie zniknie rozwija się torbiel. Przedstawione powyżej typy torbieli to torbiele czynnościowe, które zanikają samoistnie po kilu kolejnych cyklach. Jednak są takie torbiele, które wymagają leczenia. Są nimi cysty, które powstają przy zespole policystycznych jajników.  Przy tego typu dolegliwościach może dojść do sytuacji, w której niedojrzałe pęcherzyki  Graafa zmieniają się w torbiele. Wówczas konieczna już jest terapia hormonalna przepisana przez lekarza.

 

 

Najczęstszym objawem torbieli pęcherzykowej  są nieregularne miesiączki (lub i brak) i trudności z zajściem w ciążę. Torbiel na jajniku może sygnalizować również nadwaga i nadmierne owłosienie,  wynikające z zaburzeń gospodarki hormonalnej. Bywa jednak tak, że choroba nie  daje o sobie znać. Małe torbiele nie wywołują żadnych niepokojących objawów. Zatem bardzo ważne jest to, by regularnie chodzić do ginekologa.  Niekiedy tylko USG może pomóc rozpoznać chorobę. Objawy nie są  jednoznaczne, dlatego tak wiele kobiet je lekceważy, nie zdając sobie sprawy z zagrożenia. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości przygotowaliśmy dla Was listę dolegliwości, które mogą wskazywać na obecność torbieli. Jeśli brzmią dla Ciebie nazbyt znajomo,  niezwłocznie  udaj się do specjalisty.

 

 

1.Nietypowe krwawienia

2.Nieregularne cykle miesiączkowe

3.Nudności i wymioty

4.Zmiany w oddawaniu moczu

5.Ból pojawiający się podczas współżycia

6.Stan zapalny i opuchlizna podbrzusza

7.Ból w okolicy miednicy

8.Nagły przyrost  wagi

9.Ból w części krzyżowej kręgosłupa

10.Zmęczenie

 

 

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *