SZUKAJ
Zdrowie
0

Trądzik różowaty: Preparaty i witaminy, które wspomogą Cię w walce z chorobą

Jeśli cera osoby o jasnej karnacji zaróżowia się, może to nie być oznaka zdrowia, tylko pierwszy objaw trądziku różowatego. Nie znaleziono lekarstwa na tę chorobę, ale…

Trądzik różowaty:  Preparaty i witaminy, które  wspomogą Cię w walce z chorobą

Jeśli cera osoby o jasnej karnacji zaróżowia się, może to nie być oznaka zdrowia, tylko pierwszy objaw trądziku różowatego. Nie znaleziono lekarstwa na tę chorobę, ale można łagodzić jej objawy i zapobiec powstawaniu trwałych uszkodzeń skóry.

C

Co to jest trądzik różowaty?

Pierwsze objawy trądziku różowatego to zaczerwienione grudki zapalne, które pojawiają się na skórze policzków, nosa, czoła, podbródka, oraz widoczne rozszerzenie i przepełnienie drobnych naczyń podskórnych. Objawy te początkowo mijają, ale po jakimś czasie trwale wracają. Jeśli rozwój choroby nie zostanie powstrzymany, skóra będzie stale zaczerwieniona, a jej powierzchnia stanie się nierówna, z licznymi grudkami. W ciężkiej postaci trądziku dochodzi do zapalnego rozrostu tkanek na koniuszku nosa, staje się on czerwony i nabrzmiewa. Czasami choroba może zająć także oczy: spojówki są zaczerwienione, powieki pieką i swędzą.

Na trądzik różowaty choruje co 20 osoba o jasnej karnacji. Ryzyko w tej grupie jest większe niż przeciętnie. Kobiety choruję 3 – krotnie częściej niż mężczyźni, ale trądzik przebiega u nich łagodniej. Szczególnie podatni na rozwój trądziku, zmian zapalnych i trwałych uszkodzeń  skóry są  palacze, ponieważ nikotyna zaburza ukrwienie skóry. Jeśli trądzik nie jest leczony uszkodzenia stają się coraz poważniejsze. Leczenie konwencjonalne to najczęściej długotrwałe stosowanie antybiotyków.

P

rzyczyny trądziku

Trądzik różowaty jest wywołany przez nieznany czynnik genetyczny lub środowiskowy,  który zaburza elastyczność ścian naczyń skórnych, powoduje, że łatwo i często się rozszerzają, a w końcu trwale poszerzają. Choroba zaostrza się, kiedy je się gorące lub pikantne pokarmy, pije alkohol lub napoje zawierające kofeinę, przeżywa stres, przyjmuje pewne leki (np. kwas nikotynowy należący do grupy witamin B i leki stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego ) lub uprawia się intensywnie ćwiczenia fizyczne. Na przebieg choroby wpływają także czynniki pogodowe i zaburzenia hormonalne, zwłaszcza w okresie menopauzy.

J

akie preparaty mogą pomóc?

Trądzik różowaty jest chorobą przewlekłą, dlatego, gdy rozpoczniemy leczenie preparatami naturalnymi, należy je podawać przez dłuższy czas. Żeby stan skóry się poprawił, trzeba je zażywać co najmniej przez miesiąc. Leczenie należy rozpocząć od preparatów zawierających witaminy z grupy B. Ich niedobór jest częsty u osób z trądzikiem różowatym, dlatego dobrze jest podawać je wraz z dodatkową witaminy B2. Jeśli stan skóry się nie poprawi, należy dołączyć witaminę C, która wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i otaczającą je tkankę. Zmniejsza również uwalnianie histaminy, wywołującej reakcje alergiczne i rozszerzenie naczyń. Trzeba też podawać sole mineralne i niezbędne kwasy tłuszczowe. Wszystkie środki można stosować równolegle z antybiotykami

Cynk poprawia stan naskórka, a także wpływa na metabolizm witaminy A, regulując jej stężenie we krwi. Jeśli cynk podaje się dłużej niż przez miesiąc, należy stosować także preparaty miedzi. Niezbędne kawy tłuszczowe zawarte w olejach rybnych i oleju lnianym, zmniejszają odczyn zapalny, regulują zużycie przez komórki substancji odżywczych i wstrzymanie prostaglandyn, które powodują między innymi, skurcz naczyń krwionośnych.

C

o jeszcze można zrobić?

1. Używaj pudrów w kremie i mleczek do czyszczenia twarzy, które nie zwierają substancji zapachowych i nie są tłuste. Nie używaj środków zawierających substancję ściągające.
2. Po umyciu skórę twarzy delikatnie osusz, mocne wycieranie szorstkim ręcznikiem może ją podrażnić.
3. Używaj kremów zawierających czynniki chroniące przed promieniowaniem słonecznym o numerze 15 lub wyższym.

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *