SZUKAJ
Zdrowie
0

Trądzik – zanim sięgniesz po antybiotyk, sprawdź jakie witaminy mogą Ci pomóc

Wielu osobom trądzik kojarzy się z okresem dojrzewania, a prawda jest taka, że ta niechciana przypadłość może pojawić się w każdym wieku. Osoby, które w okresie dorastania cieszyły się ładną i zdrową cerą, mogą cierpieć na to schorzenie w wieku dojrzałym. Na szczęście możemy z nim walczyć na kilka sposobów. Dziś przedstawimy Wam kilka z nich.

Trądzik – zanim sięgniesz po antybiotyk, sprawdź jakie witaminy mogą Ci pomóc

Wielu osobom trądzik kojarzy się z okresem dojrzewania, a prawda jest taka, że ta niechciana przypadłość może pojawić się w każdym wieku. Osoby, które w okresie dorastania cieszyły się ładną i zdrową cerą, mogą cierpieć na to schorzenie w wieku dojrzałym. Na szczęście możemy z nim walczyć na kilka sposobów. Dziś przedstawimy Wam kilka z nich.

C

o to jest?

Oznaką trądziku są krosty i zmiany skórne, które mogą przez długi czas występować na twarzy, plecach, klatce piersiowej, szyi, ramionach i innych częściach ciała. Najczęściej pojawiają się one pod postacią zaskórników i wniesionych czerwonych plam z półpłynnym wnętrzem. W tych zaostrzonych zmianach trądzikowych pod skórą mogą pojawiać się duże ilości bolesnych, wypełnionych płynem cyst oraz niebolesnych grudek. Zarówno jedne i drugie mogą doprowadzić do powstania blizn i dziobów.

P

rzyczyny powstawania trądziku

Trądzik powstaje wówczas, gdy gruczoły łojowe, znajdujące się u podstawy mieszków włosowych, wydzielają zbyt dużo łoju. Odpowiedzialne za ten stan rzeczy są nasze pory, które wydzielają gęstą, oleistą substancje, aby „nasmarować” skórę i utrzymać ją w dobrym stanie. Kiedy wydzielanie łoju zostanie zablokowane, tworzą się czopy, które blokują pory i powodują powstanie krost. Jeśli taki łojowy czop dostanie się pod powierzchnię skóry, może rozwinąć się miejscowa infekcja bakteryjna.

Nadmierne wydzielanie łoju może być objawem zakłócenia równowagi hormonalnej. Jest to niezwykle powszechny problem w okresie dojrzewania, który w znacznej mierze dotyczy chłopców. U kobiet natomiast zaburzenia hormonalne może spowodować miesiączka lub ciąża. Innymi przyczynami trądziku może być towarzyszący nam nadmierny stres, tracie ubrań o skórę, zażywanie niektórych leków (zwłaszcza sterydów), środków antykoncepcyjnych i leków, które wpływają na stężenie hormonów płciowych w organizmie, infekcje grzybicze i zbyt ciężki makijaż u kobiet.

W społeczeństwie utarło się przekonanie, że trądzik powstaje od nadmiernego jedzenia czekolady, skorupiaków, orzechów, tłustych przekąsek, słodyczy, fast foodów, czy picia coca – coli. Nie ma badań, które potwierdziłby tą teorię. Jednak do dermatologów trafia wielu pacjentów, którzy uważają, że po spożyciu niektórych z tych produktów trądzik się nasilił. Należy pamiętać, że niektórzy mogą mieć alergię pokarmową, która właśnie poprzez wysyp tzw. kaszki na skórze może dawać o sobie znać. Nie należy tego bagatelizować. Jesteśmy tym, co jemy więc nie powinno się wykluczać tego, że spożywane przez nas pokarmy mają wpływ na wygląd naszej skóry, w tym także na zmiany trądzikowe.

J

akie preparaty mogą pomóc i jak je dawkować?

Witamina B6 pomaga w przypadka trądziku związanego z cyklem miesięcznym lub menopauzą.
Dawkowanie: 50mg codziennie rano.
Uwagi: długotrwałe stosowanie więcej niż 200mg dziennie może spowodować uszkodzenia w układzie nerwowym.
Witamina C i E oraz selen wzmacniają układ obronny, który zwalcza bakterie powodujące trądzik.
Dawkowanie witaminy C: do 500 mg 2 razy dziennie.
Uwagi: zmniejszyć dawkę, jeśli pojawi się biegunka.
Dawkowanie witaminy E: 400 mg dziennie.
Uwagi: jeśli zażywasz środki przeciwzakrzepowe , skonsultuj się lekarzem przed zastosowaniem witaminy E.
Dawkowanie Selen: 200 mg dziennie.
Uwagi: dzienna dawka przekraczająca 1 g jest szkodliwa.

Cynk przyjmowany z którąś z powyższych substancji wzmacnia działanie układu obronnego, zmniejsza stany zapalne i pomaga wyrównać poziom hormonów. Długotrwałe zażywanie cynku osłabia wchłanianie miedzi, więc oba mikroelementy powinny być przyjmowane razem. Może też okazać się pomocne, przyjmowanie równolegle z cynkiem kwasów tłuszczowych omega-3. Obecnie w naszej żywności przeważają kwasy tłuszczowe omega-6, które występują np. w margarynie, olejach roślinnych i innych przetworzonych pokarmach. Zachowanie równowagi między tymi rodzajami kwasów może zmniejszyć stany zapalne. Żeby mieć zdrową skórę powinno się zażywać oleje z nasion ogórecznika i wiesiołka , które zawierają kawas gamma – linolenowy.
Dawkowanie Cynku: 30 mg dziennie
Uwagi: przy zażywaniu dłużej niż miesiąc, należy wybrać preparat zawierający miedź.

Niepokalanek to stosowane przy leczeniu trądziku pojawiającego się w okolicach miesiączki. Inne środki zielarskie, również stosowane przy leczeniu trądziku to skrzyp, kwiat bratka, kwiat rumianku i jeżówka.
Dawkowanie Niepokalanka : 40 kropli (pół łyżeczki) nalewki dziennie w szklance wody.
Uwagi: przydatny w trądziku pojawiającym się przed miesiączką.

Badania potwierdzają, że pacjenci, przyjmujący przez dwa miesiące cynk, w dawce po 30 mg dziennie, mają gładszą cerę, niż Ci którzy otrzymywali placebo. Wyniki otrzymane, dzięki przyjmowaniu cynku są takie same, jak wyniki leczenia antybiotykiem tetracykliną. Wciąż jednak niewielu dermatologów wykorzystuje cynk, ponieważ nadal jest zbyt mało badań, w których udało by się wykazać związek pomiędzy przyjmowaniem cynku a poprawą stanu skóry osób cierpiących na trądzik.

Pamiętajcie, że słuchawki telefoniczne to siedlisko bakterii, w związku czym zbyt mocne przyciskanie ich do skóry twarzy może również spowodować lub nasilić trądzik.

Zwalczanie trądziku naturalnymi środkami to dobra alternatywa dla kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę. Bowiem nie mogą one brać leku przeciwtrądzikowego- retinolu (jest on pochodną witaminy A i może spowodować powstanie wrodzonych wad płodu).

Badania przeprowadzone w Australii potwierdzają, że 5 % roztworu olejku drzewa herbacianego tak samo skutecznie wysusza niewielkie plamy trądzikowe, co zawierające 5 % nadtlenku benzoilu preparaty. Jest od nich jednak  delikatniejszy. Większe 15 % stężenie olejku, może być pomocne w leczeniu poważniejszych zmian trądzikowych.

U

daj się do lekarza jeśli…

Trądzik nie przechodzi w ciągu 3 miesięcy, mimo stosowania wyżej wymienionych metod.

Skóra jest wciąż czerwona i zarumieniona mimo, że nie widać już krost.

Silny trądzik powoduje powstawanie wielu wypełnionych płynem grudek, czerwonych lub purpurowych zmian zapalnych, cyst lub guzków pod skórą.

 

Przypominamy o tym, że zanim zaczniecie stosować którykolwiek wymieniony preparat skonsultujcie się z lekarzem i upewnijcie się, czy Wam nie zaszkodzi. Każdy organizm jest inny i może na niego zadziałać  co innego. Warto jest jednak przed rozpoczęciem kuracji antybiotykami spróbować metod o wiele mniej inwazyjnych, które mogą pozytywnie wpłynąć nie tylko na naszą skórę,ale i cały organizm.

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *