SZUKAJ
Zdrowie
0

Urlop menstruacyjny: Włosi chcą dać kobietom prawo do 3 dni wolnego podczas okresu

Dodatkowy urlop dla kobiet, które cierpią z powodu bolesnych miesiączek? Co powiecie na trzy dni wolnego co miesiąc? Bardzo możliwe, że kobiety we Włoszech już niedługo będą mogły skorzystać z płatnego dodatkowego urlopu…

Urlop menstruacyjny: Włosi chcą dać kobietom prawo do 3 dni wolnego podczas okresu

Dodatkowy urlop dla kobiet, które cierpią z powodu bolesnych miesiączek? Co powiecie na trzy dni wolnego  co miesiąc? Bardzo możliwe, że kobiety we Włoszech już niedługo będą mogły skorzystać z płatnego dodatkowego urlopu…

 

Co mówią statystyki? Średnio 60 – 90 proc. kobiet  musi zmagać się z bolesnymi miesiączkami. Do bólu brzucha bardzo często dochodzą nudności, ból głowy, bóle stawów i złe samopoczucie. Wszystkie wiemy, że taki stan może znacznie utrudniać normalne funkcjonowanie. 15 proc. kobiet,  cierpiących na bolesne miesiączki bierze podczas tych dni wolne w pracy. Włoska Partia Demokratyczna złożyła propozycję o przyznaniu kobietom,  cierpiącym na zaburzenia cyklu lub bolesne miesiączki dodatkowych 3 dni wolnych od pracy, które można wykorzystać podczas menstruacji. Aby pójść na taki urlop kobieta raz do roku będzie musiała przedstawić pracodawcy zwolnienie lekarskie. Urlop będzie płatny w 100 proc.

 

To nie pierwszy kraj, który wyszedł z inicjatywą urlopu menstruacyjnego. Praktykuje się już w Korei Południowej, Japonii oraz na  Tajwanie.  Na Wschodzie uważa się, że jeśli kobieta nie odpoczywa podczas  miesiączki w przyszłości trudniej przechodzi przez poród. Niektóre firmy już  praktykują owe rozwiązanie dla swoich pracownic, chociażby Nike i Co-Exist.

 

Mimo faktu, że pomysł wydaje się być bardzo obiecujący, szczególnie dla nas kobiet, gdy miesiączka utrudnia nam normalne funkcjonowanie podczas pierwszych dni … na dłuższą metę może nieść to ze sobą pewne utrudnienia. Gdy po zatwierdzeniu takiego prawa, pracodawca mając do wyboru  przyjęcie do pracy mężczyzny, albo kobiety, która będzie miała prawo do wykorzystania 3-dniwego comiesięcznego urlopu, w 100 proc. płatnego nie  zdecyduje się  czasami na męskiego kandydata ….?

 

 

 

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *