SZUKAJ
biznes
0

Urodowe produkty, które szkodzą środowisku naturalnemu: 7 kosmetyków, których używasz na co dzień

My kobiety każdego dnia nakładamy na siebie rozmaite produkty kosmetyczne, począwszy od tych przeznaczonych do pielęgnacji, po makijaż i oczyszczanie skóry po całym dniu pracy. Gdy je wybieramy, najczęściej kierujemy się obietnicami …

Urodowe produkty, które  szkodzą środowisku naturalnemu: 7 kosmetyków, których używasz na co dzień

My kobiety każdego dnia nakładamy na siebie rozmaite produkty kosmetyczne, począwszy od tych przeznaczonych do  pielęgnacji, po makijaż i oczyszczanie skóry po całym dniu pracy. Gdy je wybieramy, najczęściej kierujemy się obietnicami producenta, co do ich działa, a znacznie rzadziej ich składem, który nie tylko przenika przez naszą skórę, ale i szkodzi naszemu środowisku.  Zawsze warto przyjrzeć się nieco bliżej produktom, które nakładamy na nasze ciało każdego dnia.

 

1.Peeling

Wszystkie wiemy, jak ważne jest złuszczanie martwego naskórka. Kosmetyki, które mają peelingować naszą skórę sieją prawdziwe  spustoszenie w całym ekosystemie.  Niektóre z nich zawierają maleńkie cząstki  tworzywa sztucznego, tak  zwane „mikrokulki”, aż 80 milinów z nich trafia do ścieków każdego dnia. Ostatecznie kończą na dnie jeziora, lub są połykane przez ryby. Od połowy 2017 roku w USA ma pojawić się zakaż używania niektórych preparatów, które mają to tworzywo w swoim składzie.

 

Fot: washingtonpost.com

Urodowe produkty ktore szkodza srodowisku naturalnemu

2. Wazelina

Zgadzamy się z tym, że pomadka ochronna do ust lub balsam to podstawa naszej codziennej pielęgnacji. Jednak,  bardzo dużo produktów tego typu wciąż zawiera w swoim składzie wazelinę, która wbrew powszechnej opinii nie jest substancją pochodzenia naturalnego. Tak naprawdę powstaje on w wyniku destylacji ropy naftowej. Wazelina jest zaliczana do parafin poddanych bardzo starannemu oczyszczeniu, dzięki czemu może być stosowana w kosmetyce. Nie da się jej również zmyć tylko przy użyciu. Wazelina uważana jest za substancję toksyczna, która możesz zaszkodzić  naszemu zdrowiu oraz środowisku naturalnemu. Należy pamiętać, że częste stosowanie wazeliny może pozbawić skórę naturalnej ochrony, a przez to prowadzić do jej przesuszenia.

 

Fot: refinery29.com

Urodowe produkty ktore szkodza srodowisku naturalnemu1

3. Szminka

Szminka również może zawierać w swoim składzie toksyczne substancje.  W zależności od marki i samego produktu,  szminki mogą zawierać składniki  na bazie ropy naftowej, ołowiu i innych substancji chemiczny, które są toksyczne zarówno dla organizmów żyjących w wodzie jak i ludzi.  Najlepiej szukać szminek z oznaczeniem „bezołowiowe” i rozważyć ograniczenie ich nakładania na nasze usta w ciągu dnia.

 

Fot: fastcoexist.com

Urodowe produkty ktore szkodza srodowisku naturalnemu3

4. Lakiery do paznokci

Do tej pory prawdopodobnie niewiele z Was wiedziało, że lakiery do paznokci nie są tak przyjazne dla naszego organizmu jak i całej planety.  Badania wykazały, że zawarte w nich toksyczne substancje chemiczne mogą być wchłanianie przez paznokcie, co nie jest dla nich dobre.  Na szczęście, wiele marek poprawiło swoje formuły, ale niektóre z  nich nadal starają się przechytrzyć konsumentów. To, że na etykiecie widnieje napis  “3-free” nie oznacza od razu, że przy produkcji lakieru  nie użyto toluenu, ftalan dibutylu (DBP),  czy formaldehydu.

 

Fot:sierraclub.org

Urodowe produkty ktore szkodza srodowisku naturalnemu4

 

5. Kremy z filtrem

Krem z filtrem do opalania to kolejny produkt, który jest koniecznością dla wielu osób, szczególnie w sezonie wakacyjnym.  Krem chroni nas przed poparzeniami słonecznymi, rakiem skóry oraz przed przedwczesnym starzeniem. Ale gdy pływamy, lub bierzemy kąpiel filtr po prostu nie znika. Aż 14.000 ton przeciwsłonecznej ochrony kończy w każdym roku na dnie raf koralowych, chemiczny oksybenzon powoduje poważne zniszczenia. Sprawdź kremy z filtrem na bazie naturalnych składników.

 

Fot: npr.org

Urodowe produkty ktore szkodza srodowisku naturalnemu5jpeg

 

6. Lakier do włosów

Powróćmy do dnia, w którym to lakier do włosów  był jednym z pierwszych produktów kosmetycznych, który zwrócił uwagę społeczeństwa  na jego szkodliwy wpływ na środowisko.  Kluczowym wówczas składnikiem był CFC, który został zakazy w 1970 roku.  Aerozol w lakierach do włosów nadal występuje w innej formie, która też nie jest przyjazna naszemu środowisku.  Uwalanie związki wciąż wpływają na powietrze  wokół nas  Bardziej ekologiczne alternatywy na pewno gdzieś tam są…

 

Fot: giphy.com

wlosy1

7. Opakowania

Warto nadmienić, że nie tylko same produkty, które mają dbać o nasze piękno szkodliwe wpływają na środowisko, ale również opakowania po tych produktach.  Tubki, słoiczki, pędzle … cała tona zużytych opakowań  ląduje na wysypiskach śmieci.  Jeśli szukasz sposób na zmniejszenie skali tego zjawiska, kupuj świadomie produkty w opakowaniach wielokrotnego użytku, i sama segreguj odpadu w celu recyklingu.

 

kosmetyki do makijazu1

 

 

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *