SZUKAJ
Dom i Wnętrze
0

Jak urządzić miejsce do nauki – bezpłatne porady fizjoterapeutów

Wakacje to dla uczniów czas wolny od nauki, a dla rodziców… idealny moment na przygotowanie pokojów swoich pociech do nowego roku szkolnego. Jak się do tego zabrać? Na początek warto sprawdzić czy biurko i krzesło…

Jak urządzić miejsce do nauki – bezpłatne porady fizjoterapeutów

Wakacje to dla uczniów czas wolny od nauki, a dla rodziców… idealny moment na przygotowanie pokojów swoich pociech do nowego roku szkolnego. Jak się do tego zabrać? Na początek warto sprawdzić czy biurko i krzesło dziecka pozwalają na zachowanie prawidłowej postawy podczas odrabiania lekcji.

 

Często nie zdajemy sobie sprawy, że postawa w której uczymy się czy pracujemy wpływa na naszą efektywność i koncentrację. W przypadku dzieci ma ona również niebagatelny wpływ na ich zdrowie. W okresie wzrostu i mineralizacji kości, czyli od urodzenia nawet do 20 roku życia, kręgosłup jest bardzo podatny na czynniki zewnętrzne. Niewłaściwie dobrane biurko i krzesło zwiększają więc ryzyko powstawania wad postawy.

 

Urządzając pokój ucznia, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na organizację miejsca do nauki. Kluczowe jest dobranie odpowiedniego biurka i krzesła, ale ważną rolę odgrywa też oświetlenie – zarówno stanowiska pracy, jak i całego pokoju – mówi Monika Czyż, Kierownik Działu Meble Biurowe w IKEA .Jeżeli chcemy mieć pewność, że nasze dziecko odrabia lekcje w warunkach sprzyjających przyswajaniu wiedzy, warto skonsultować to ze specjalistą.

 

Porady fizjoterapeutów z zakresu ergonomii miejsca pracy i nauki będą odbywać się od 5 do 28 sierpnia we wszystkie piątki, soboty i niedziele, w dziale mebli biurowych IKEA Kraków. Dodatkowo osoby, które zdecydują się na zakup mebli dla dziecka lub nastolatka w dniach od 25 lipca do 28 sierpnia, mogą skorzystać ze zwrotu 10% wartości zakupów na kartę rabatową.

 

Warto przypomnieć sobie podstawowe zasady, których należy przestrzegać podczas urządzania miejsca do nauki.

 

Prawidłowa postawa to podstawa

Najważniejszym meblem używanym w trakcie odrabiania lekcji jest bez wątpienia biurko. Jego wysokość powinna być dostosowana do wzrostu dziecka, tak aby podczas pisania na klawiaturze lub w zeszycie kąt pomiędzy ramieniem a przedramieniem wynosił 90°.

Fot: Materiały prasowe

Miejsce do nauki_IKEA Kraków (1)

 Zasada jest taka, że blat biurka ma znajdować się na wysokości łokcia użytkownika, a górne ramiona po zgięciu przedramion w łokciach powinny spoczywać swobodnie. Wszyscy zdajemy sobie jednak sprawę, w jakim tempie dzieci rosną i jak często trzeba byłoby w związku z tym wymieniać biurka. Dlatego świetnym rozwiązaniem są biurka z regulacją wysokości, które „rosną wraz z dzieckiem” i będą służyć nam przez długie lata.

 

Ogromne znaczenie ma też krzesło do nauki. Powinno ono wspierać odcinek lędźwiowo – krzyżowy kręgosłupa, odcinek szyjny kręgosłupa oraz nadgarstek. Poduszka siedzenia musi być więc na tyle głęboko, aby użytkownik siedząc swobodnie, dotykał plecami oparcia bez wpijania się przedniej części siedziska w zgięcie kolan i wystarczająco szeroka, aby nie powodować napięcia w udach. Wysokość krzesła powinna być ustawiona tak, aby między kolanami a płasko ułożonymi na podłodze stopami był kąt 95° – 100°. Pozwala to na swobodne krążenie krwi i zmniejsza ryzyko powstawania obrzęków nóg. Warto też zwrócić uwagę, żeby oparcie umożliwiało nieznaczne odchylanie się górnej części ciała. Ponadto każdy fotel, który wykorzystujemy do pracy czy nauki koniecznie musi być wyposażony w podłokietniki umożliwiające wygodne ułożenie ramion.

Fot: Materiały prasowe

#MAT007008V1-IKEA WHITE no 2 Pigm Lacq Metal gloss 25 Q2#Final.jpg #MAT007860V1-IKEA BLUE no 47 Powder Metal gloss 25 Q2#Final.jpg

Podłokietniki dostarczają wsparcie dla przedramienia i dzięki temu pozwalają odciążyć ramiona i plecy. Minimalizują też napięcie w łokciach.

 

Oświetlenie ma znaczenie

Kolejnym ważnym elementem urządzania pokoju ucznia jest dobór odpowiedniego światła. Warto pomyśleć nad instalacją oświetlenia ogólnego, które będzie miało funkcję regulacji natężenia. Dzięki temu będziemy mogli dostosowywać jasność w pomieszczeniu do warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz lub po prostu do pory dnia.  Oprócz oświetlenia ogólnego musimy koniecznie zastosować oświetlenie punktowe.

 

Miejsce do nauki_IKEA Kraków (2)

Dodatkowa lampka do pracy jest niezwykle ważna. Powinniśmy używać jej do każdej czynności, którą wykonujemy przy biurku. Jeżeli nie mamy wystarczająco dużo miejsca na blacie, możemy zastosować lampkę na klipsach, którą przypinamy np. do półki znajdującej się przy biurku.

 

Odpowiednio zaprojektowane, ergonomiczne miejsce do nauki i pracy wpływa na naszą efektywność i sprzyja postępom w nauce, warto więc zadbać o każdy szczegół, a wszelkie wątpliwości skonsultować ze specjalistą.

 

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *