SZUKAJ
Zdrowie
1

Usta zawsze gotowe to pocałunku. Naturalne sposoby na popękane i spierzchnięte wargi

Nawet najdoskonalsze projekty mają jakieś wady. Nasze wargi wystawione na działanie słońca, wiatru i zimna, nie zostały wyposażone w gruczoły łojowe, które …

Usta zawsze gotowe to pocałunku. Naturalne sposoby na popękane i spierzchnięte wargi

Nawet najdoskonalsze projekty mają jakieś wady. Nasze wargi wystawione na działanie słońca, wiatru i zimna, nie zostały wyposażone w gruczoły łojowe, które zapewniłaby im miękkość i odpowiednią wilgotność. Brak im także melaniny – pigmentu sprawiającego, że nasza skóra opala się, co chroni ją przed działaniem promieni słonecznych. Nic zatem dziwnego, że usta  nam pierzchną i pękają jak skóra na starych butach. Jeśli chcemy aby nasze usta  były zawsze gotowe do pocałunku –musimy je chronić przed szkodliwymi czynnikami.

Sięgnij bo balsam do ust

1. Możesz kupić pomadkę w drogerii albo w aptece, ale możesz użyć także produktów naturalnych. Doskonale działa wosk pszczeli (jest również składnikiem wielu pomadek). Smaruj nim wargi przed wyjściem z domu, aby zapobiec ich wysychaniu.
2. Wiele osób uważa, że na popękane usta i spierzchnięte wargi doskonale działa masło kakaowe (sprawdza się także w przypadku spękanej skóry rąk). Stosuj je 4-5 razy dziennie, albo częściej jeśli Twoje wargi szybko wysychają.
3. Aby zmiękczać i nawilżać, możesz smarować wargi oliwą z oliwek albo jakimś olejkiem roślinnym.
4. Jeśli masz w domu kapsułki z witaminą E – wyciśnięty z nich olejek także może pomóc.
5. Skorzystaj z tradycyjnej i bardzo skutecznej metody – smaruj wargi wazeliną.

Zabawna ciekawostka: w Stanach zjednoczonych można kupić krem stworzony do pielęgnacji krowich wymion, który bardzo wielu Amerykanów stosuje właśnie jako balsam na spierzchnięte wargi! Okazuje się, że to, co dobre dla krowy, może także pomóc stworzeniom chodzącym na dwóch nogach. Wymiona podobnie jak ludzkie wargi są bardzo delikatne, a krem zawiera między innymi lanolinę i wazelinę.

Nawilżaj od zewnątrz

Jeśli Twoje wargi są suche i szybko pękają, pij codziennie 8 szklanek wody dziennie (a nawet więcej jeśli dasz radę). To prawdopodobnie nie zapobiegnie wysychaniu warg, ale uchroni je przed pogorszeniem tego stanu.

Problem z kandydiozą

Jeśli pękają Ci kąciki ust, a wewnątrz jamy ustnej masz białe plamy – być może chodzi o tak zwane pleśniawki spowodowane przez pewien gatunek drożdży. Zastosuj wtedy żel do ust zawierający mikonazol (na przykład Dakterin). Jeśli przy tym nosisz protezy dentystyczne pamiętaj o częstym i dokładnym czyszczeniu. Drożdże mogą rozwijać się w protezach i zarażać nabłonek ust. Kandydioza dotyka także małe dzieci i niemowlęta. Jak najczęściej sterylizuj smoczki – zarówno te „uspokajające” jak i te służące do picia.

Podziel się:
 • googleplus
 • linkedin
 • tumblr
 • rss
 • pinterest
 • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 1 komentarz

 • kulka pisze:

  Od zawsze miałam popękane i spierzchnięte usta – pomogła zwykła pomadka ochronna nanoszona na usta kilka razy dziennie, naprawdę! Jak temperatura za oknem spada poniżej 15 stopni to sięgam po Neutrogene, w każdym innym przypadku wybieram pomadki z apteki Gal, tanie i bardzo dobre.

 • Zostaw komentarz

  Chcesz wyrazić swoją opinię ?
  Zostaw odpowiedź!

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *