SZUKAJ
Dom i Wnętrze
0

Uwielbiasz ten kolor, ale czy chcesz z nim zamieszkać?

Wybór koloru farby to prawdopodobnie najtrudniejsza decyzja dotycząca wystroju wnętrz. Nie należy się zniechęcać na starcie. Eksperymentujcie, bawcie się kolorami…

Uwielbiasz ten kolor, ale czy chcesz z nim zamieszkać?

Wybór koloru farby to prawdopodobnie najtrudniejsza decyzja dotycząca wystroju wnętrz. Nie należy się zniechęcać na starcie. Eksperymentujcie, bawcie się kolorami! Każdy z Was ma pewnie swój ulubiony kolor, pytanie tylko, czy chcecie z nim zamieszkać.

N

ie bójmy się kolorów

Dobór koloru jest kwestią gustu, dlatego najprościej będzie zacząć od swoich ulubionych barw. Musicie pamiętać o tym, że kolory nie są statyczne. Ten sam odcień będzie się prezentował inaczej w świetle dziennym i sztuczny. Istotne jest również to, czym go pokryjecie, czy będzie to błyszczący, czy matowy lakier. Na wygląd barwy ma również wpływ malowana powierzchnia. Inaczej kolor będzie się prezentował na szafce kuchennej, a jeszcze inaczej na całej ścianie w kuchni. Im większą powierzchnię pokryjemy, tym kolor będzie intensywniejszy.

A teraz czas na pomoc natury. Przypomnijcie sobie kolejność kolorów tęczy. Pomoże Wam to połączyć barwy. Kolory podstawowe, (lekcja plastyki) – czerwony, niebieski i żółty. Oddzielone są kolorami pochodnymi – fioletowym, pomarańczowym i zielonym, a każdy z nich znowu przechodzi w różne odcienie sąsiadującej barwy. Między nimi natomiast są kolory pośrednie, wynikające z mieszania sąsiadujących barw, np. tzw. kolor morski (niebieski z zielonym). Barwy dzielą się jeszcze na śmiałe i nieśmiałe. Ciepłe odcienie – żółcie, oranże, czerwienie są śmiałe, natomiast zimne błękity, szarości, ciemne zielenie, fiolet należą do kolorów nieśmiałych. Dla typów neutralnych są jeszcze kolory dopełniające, wytwarzają neutralne odcienie, które równoważą się, gdy zmieszamy je w tych samych ilościach. Po ten lekcji z mieszania barw możemy przejść do konkretów.

Fot.: materiały prasowe Dulux

J

askrawe kolory

Błyszczące, wyraźne kolory – wesołe, odważne, ekstrawaganckie, bujne – podnoszące na duchu. Wyobraźcie sobie pole czerwonych maków lub złotych słoneczników.Piękny widok, aż chce się wejść w sam środek morza tych barw. Wielu osobom wystarczy niewielki jaskrawy detal, taki jak poduszka, bukiet, czy ceramika, żeby ożywić spokojne barwy, którymi na co dzień się otaczają. Ludzie bardziej pewni siebie wybierają jako barwy przewodnie mocne, zwracające uwagę czerwienie i żółcie. Im większa intensywność koloru, tym większa czystość oraz mniejsza zawartość szarości. Pamiętajcie, że płasko kładzione kolory mogą być matowe i ciężkie. Dopiero złamane przez jakąś fakturę bądź wzór stają się nastrojowe i żywe.

P

astele

Jeśli zależy Wam na jasnym pomieszczeniu powinniście zainwestować w jaśniejsze odcienie, są łagodniejsze dla oka, niż w pełni nasycone barwy.Przyjemnie mieszka się wśród lekkich odcieni różu, fioletu, bladych błękitów i zieleni. Te odcienie uważa się za „kobiece” i często stosuje do dekorowania sypialni, łącznie z koronkami i tiulowymi lub muślinowymi firankami. Jeśli połączymy jasne odcienie o podobnej intensywności będą one lepiej ze sobą współgrać. Delikatne pastelowe barwy, zwłaszcza perłowoszara, błękitna i kremowa to rozpoznawczy znak stylu szwedzkiego. Każdy mało wyrazisty, chłodny kolor, można pogłębić, kładąc na nim warstwę przezroczystego akwarelowego lakieru o nieco głębszym odcieniu.

B

arwy ziemi

Pierwsze farby używane przez człowieka były robione z glinek. Kiedyś to właśnie przyroda stanowiła źródło kolorów i barw. Obecnie większość barwników wytwarza się chemicznie. Piękne rudawe i korzenne odcienie idealnie się prezentują na włoskich freskach i fasadach domów palonych gorącym słońcem. Jeśli zechcecie przenieść je do Waszych domów, musie pamiętać by połączyć je z odpowiednimi meblami, w przeciwnym razie mogą one sprawić mylne wrażenie, brudnego pomieszczenia. Ładnie będą się komponować z meblami w kolorze oliwkowym i szaroniebieskim. Farby w kolorach ziemi najlepiej wyglądają na chropowatych powierzchniach. Urozmaicają je i ożywiają. Zestawiając barwy ziemi z nie wygładzonymi gipsowymi ścianami z elementami wypolerowanego aluminium, uzyskamy wyrafinowany, nowoczesny wygląd naszego wnętrza

Z

łamane kolory

W pokojach pozbawionych kolorów zwracamy szczególną uwagę na faktury i kształty. Szczególną rolę zaczyna wówczas odgrywać światło, ponieważ podkreśla ono niektóre powierzchnie i uwydatnia cienie. Nowoczesny, powściągliwy wystrój uzyskamy dzięki kombinacji odcieni płowych beżów i piaskowych ugrów, złamanych bieli, kremów i szarości na elementach, takich jak jasne podłogi desek, surowe tkaniny cz też porcelana. Dzięki takiemu zastosowaniu wnętrze stanie się ciepłe i lżejsze, co pozwoli wyeksponować dobrane meble i wnętrze. W kolejnej części artykułu skupimy się na błękitach, czerwieniach, żółciach, kontrastowych i stonowanych odcieniach. Już teraz zapraszamy Was na kolejną odsłonę przewodnika po kolorach wnętrz.

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *