W rolniczych społecznościach środkowych Indii, często stosuje się roślinę o nazwie horse gram jako środek na obniżenie ciśnienia krwi. Horse gram ma niewielkie, okrągłe nasiona, przypominające nieco soczewicę. Kiedy strączki z nasionami dojrzeją, zrywa się je, suszy i młóci drewnianymi tyczkami. Potem nasiona są czyszczone i sortowane. Zupa z horse gram, zwana kuluth saar, to lekkie danie o nieco jakby stęchłym smaku. Zaprawia się ją jogurtem i często podaje z ryżem. Najpierw nasiona moczy się przez 8 godzin, na kolejne osiem pozostawia, aby zaczęły kiełkować, a potem ponownie zanurza się w wodzie. Do zupy dodaje się także kokum (czyli małe, ciemnofioletowe nasiona wiecznie zielonej rośliny Garcinia indica) i dużo czosnku. Czasami dochodzi do tego łyżka z utartych ziaren granatu, wspomagających rozpuszczanie kamieni nerkowych i żółciowych. W Europie horse gram można kupić w sklepach z indyjską żywnością. Zawsze możesz zrobić podobną zupę z ziaren soczewicy.
Garnek zupy z nasion miłorzębu pomaga organizmowi otrząsnąć się ze zmęczenia po długiej podróży. Nasiona miłorzębu według tradycyjnej medycyny chińskiej pomagają pozbyć się kaszlu i zmniejszyć ilość wydzieliny w płucach i oskrzelach. Podstawowe składniki zupy to suszony ser sojowy (foo jook), obsuszone nasiona miłorzębu (bock guo) i suszone chińskie małże ( gawn yu chee) oraz drobny starty imbir. Niektórzy dodają jeszcze wołowy rumsztyk.
Zapalenie stawów można skutecznie ukoić aspiryną lub ibuprofenem, ale czemu by nie spróbować tej pysznej zupy? Imbir zawiera gingerol – substancję, która blokuje działanie prostaglandyn współodpowiedzialnych na tworzenie się stanu zapalnego. Składniki imbiru pomagają także organizmowi radzić sobie z wirusem wywołującym grypę. Rosół imbirowy przyrządza się z zieloną papają, którą u nas można zastąpić świeżym szpinakiem.
Jest to jeden z najpopularniejszych domowych środków leczniczych. Badania wykazują, że rosół hamuje tworzenie się stanu zapalnego w górnych drogach oddechowych przez ograniczenie gromadzenia się białych krwinek.Kiedy planuje przeziębienie, czy grypa, warto ugotować duży gar rosołu. Bogaty wywar zmniejsza blokadę dróg oddechowych, a dodatki takie jak czosnek i cebula mają łagodne właściwości bakteriobójcze i przeciwwirusowe. Żeby rosół miał dodatkowe właściwości lecznicze – dodaj do prawie gotowej już zupy kilka drobni pokrojonych ząbków czosnku.
Dodano 0 komentarzy
Zostaw komentarz
Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!