SZUKAJ
Kulinaria
0

Uzdrawiające zupy z różnych zakątków świata

Zupy są lekkostrawne i dostarczają organizmowi składników potrzebnych do radzenia sobie z różnymi przypadłościami. Wystarczy wymienić rosół z kury – najlepszy domowy sposób na przeziębienia…

Uzdrawiające zupy z różnych zakątków świata

Zupy są lekkostrawne i dostarczają organizmowi składników potrzebnych do radzenia sobie z różnymi przypadłościami. Wystarczy wymienić rosół z kury – najlepszy domowy sposób na przeziębienia. W Chinach stosuje się ostro – kwaśną zupę z różowym octem winnym, imbirem i czosnkiem jako środek poprawiający krążenie. Kapuśniak okazuje się wspomagać wrzody żołądka. W każdym zakątku świata znajdziemy przepisy na różne zupy o leczniczych właściwościach. Oto kilka z nich:

Indie: zupa z horse gram na wysokie ciśnienie krwi

W rolniczych społecznościach środkowych Indii, często stosuje się roślinę o nazwie horse gram jako środek na obniżenie ciśnienia krwi. Horse gram ma niewielkie, okrągłe nasiona, przypominające nieco soczewicę. Kiedy strączki z nasionami dojrzeją, zrywa się je, suszy i młóci drewnianymi tyczkami. Potem nasiona są czyszczone i sortowane. Zupa z horse gram, zwana kuluth saar, to lekkie danie o nieco jakby stęchłym smaku. Zaprawia się ją jogurtem i często podaje z ryżem. Najpierw nasiona moczy się przez 8 godzin, na kolejne osiem pozostawia, aby zaczęły kiełkować, a potem ponownie zanurza się w wodzie. Do zupy dodaje się także kokum (czyli małe, ciemnofioletowe nasiona wiecznie zielonej rośliny Garcinia indica) i dużo czosnku. Czasami dochodzi do tego łyżka z utartych ziaren granatu, wspomagających rozpuszczanie kamieni nerkowych i żółciowych. W Europie horse gram można kupić w sklepach z indyjską żywnością. Zawsze możesz zrobić podobną zupę z ziaren soczewicy.

Chiny: zupa z nasion miłorzębu na zmęczenie po długiej podróży

Garnek zupy z nasion miłorzębu pomaga organizmowi otrząsnąć się ze zmęczenia po długiej podróży. Nasiona miłorzębu według tradycyjnej medycyny chińskiej pomagają pozbyć się kaszlu i zmniejszyć ilość wydzieliny w płucach i oskrzelach. Podstawowe składniki zupy to suszony ser sojowy (foo jook), obsuszone nasiona miłorzębu (bock guo) i suszone chińskie małże ( gawn yu chee) oraz drobny starty imbir. Niektórzy dodają jeszcze wołowy rumsztyk.

Filipiny: tinola, czyli rosół imbirowy na ból stawów

Zapalenie stawów można skutecznie ukoić aspiryną lub ibuprofenem, ale czemu by nie spróbować tej pysznej zupy? Imbir zawiera gingerol – substancję, która blokuje działanie prostaglandyn współodpowiedzialnych na tworzenie się stanu zapalnego. Składniki imbiru pomagają także organizmowi radzić sobie z wirusem wywołującym grypę. Rosół imbirowy przyrządza się z zieloną papają, którą u nas można zastąpić świeżym szpinakiem.

Stany Zjednoczone: Rosół z kurczaka

Jest to jeden z najpopularniejszych domowych środków leczniczych. Badania wykazują, że rosół hamuje tworzenie się stanu zapalnego w górnych drogach oddechowych przez ograniczenie gromadzenia się białych krwinek.Kiedy planuje przeziębienie, czy grypa, warto ugotować duży gar rosołu. Bogaty wywar zmniejsza blokadę dróg oddechowych, a dodatki takie jak czosnek i cebula mają łagodne właściwości bakteriobójcze i przeciwwirusowe. Żeby rosół miał dodatkowe właściwości lecznicze – dodaj do prawie gotowej już zupy kilka drobni pokrojonych ząbków czosnku.

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!