SZUKAJ
Zdrowie
0

W taki sposób szkodzisz swoim zębom: 9 błędów, które popełnia niemalże każdy

Chyba każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że ładnych uśmiech to prawdziwy atut, niezależnie od tego czym zajmujemy się na co dzień. Osoby, które go posiadają postrzegane są przez społeczeństwo jako ciepłe, radosne, budzące zaufanie i szczere…

W taki sposób szkodzisz swoim zębom: 9 błędów, które popełnia niemalże każdy

Chyba każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że ładnych uśmiech to prawdziwy atut, niezależnie od tego czym zajmujemy się na co dzień. Osoby, które go posiadają postrzegane są przez społeczeństwo jako ciepłe, radosne, budzące zaufanie i szczere, a tym samym są bardziej atrakcyjne dla płci przeciwnej. Kluczem do ładnego uśmiechu są oczywiście zadbane i śnieżno białe zęby.

 

Jednak bardzo często jest tak, że to co robimy by dbać o nasze zęby – szczotkowanie, używanie nici dentystycznych, a nawet płukanie  ich  płynem do  jamy ustnej może im zaszkodzić,  a nie zgodnie z powszechną opinią pomóc. Jeden z nowojorskich dentystów Gregg Lituchy z Lowenberg, Lituchy & Kantor, który opracował z takimi gwiazdami jak Naomi Campbell, Gisele Bundchen i Heidi Klum, zdradza  kilka podstawowych błędów, które popełniamy najczęściej w walce o ładnych i zdrowy  uśmiech.

 

Oczywiście unikanie ich nie zagwarantuje Wam od razu uśmiechu super modelki, ale na pewno korzystnie wpłynie na kondycję waszego uzębienia. Oto 9 błędów, które przyczyniają się do erozji szkliwa i odkładania się płytki nazębnej.

 

1. Używasz  swoich zębów do wszystkiego

 

Jesteś dumna z tego, że Twoje zęby są ostre i  uważasz,  że bez trudu poradzą sobie z najbardziej upartym opakowaniem? Być może, ale na pewno taki stan nie potrwa długo, gdy  nadal będziesz iż używać jako uniwersalnego otwieracza.

 

Doktor Gregg Lituchy wyjaśnia, że końcówka zęba jest najcieńsza i najszybciej dochodzi do jej uszkodzenia.  Jeśli  chcemy posłużyć się zębami  przy otwieraniu opakowania z krakersami, bardzo możliwe, że  skończy się to ukruszeniem zęba. Lituchy odradza również gryzienie z tego samego powodu ołówków, długopisów i paznokci.

 

2. Szczotkujesz zęby zbyt mocno

 

Odczuwasz komfort z faktu, że szczotkujesz zęby dwa razy dziennie. Cóż może pośpieszyłaś się za bardzo. Okazuje się, że bardzo wiele z nas popełnia błędy przy szczotkowaniu, które mogą szkodzić zębom.  Jaki jest najpopularniejszy błąd? Zbyt mocne szczotkowanie w linii poziomej. Ludzie bardzo często myślą, że używając twardej  szczoteczki pozbędą się płytki nazębnej, jednak konsekwencją tego może być zmycie szkliwa i uszkodzenie obszaru, w którym dziąsła stykają się z ze strukturą zęba.

 

Oczywiście ciężko się z tym pogodzić, ale najlepszym rozwiązaniem będzie przejście na miękką szczoteczkę  i szczotkowanie zębów pod kątem 45 stopni od tkanki dziąseł.

 

 

3. Nie uchronisz się przed przebarwieniami

 

Jeśli jesteś towarzyską dziewczyną, zapewne zdarza Ci się wypić kieliszek wina bądź wyjść na  dobrą kawę. Mimo, że obydwa te trunki pewnie znacznie poprawiają Ci samopoczucie to dla Twoich zębów mogą być sporty zagrożeniem.  Wino w bardzo mocno  oddziaływuje na strukturę zęba i zostawia plamy na jego powierzchni. Dlatego dobrym pomysłem przed piciem wina lub kawy będzie posmarowanie zębów wazeliną. Wazelina tworzy ochronną barierę, dlatego będziesz mogła pić nie martwiąc się o zęby. Niech życie towarzyskie kwitnie.

 

 

 

4. Stosujesz złą  technikę  używania nici dentystycznej

 

Mamy złe wieści  dla tych, którzy poświęcają  każdego dnia czas na czyszczenie zębów nicią dentystyczną. Jeśli robimy to w sposób nieprawidłowy możemy uszkodzić nasze dziąsła, co w konsekwencji może sprawić, ze korzeń zęba stanie się bardziej wrażliwy.

 

 

Zamiast uszlachetniać szczeliny między zębami, upewni się, że rysujesz nicią wokół zęba literkę C. Jeśli  nadal będziesz to robić w tradycyjny sposób, będziesz narażać dziąsła na więcej uszkodzeń a to spowoduje, że bakterie, które żyją pomiędzy zębami staną  się nie do opanowania.

 

 

 

5. Zbyt mocno zaciskasz  zęby  podczas snu

 

Czy kiedykolwiek zdarzyło się Ci się obudzić z bólem głowy lub odczuwać ból tuż przy uchu? To może sugerować, że zbyt mocno zaciskasz zęby. Kolejną oznaką może być  budzenie się z zaciśniętymi zębami.

 

Mięśnie, którymi żujemy  łączą się z mięśniami, które idą w kierunku czoła. Dlatego bardzo często osoby, które zbyt mocno zaciskają zęby budzą się nad ranem z bólem głowy. Podobnie, zbyt duży nacisk na stały proces ścierania może powodować naprężenie mięśni twarzy, zwłaszcza tych ze stawu skroniowo-żuchwowego, który znajduje się przed uchem.

Zagryzanie  zębów podczas snu może doprowadzić do znacznej erozji szkliwa, ale wizyta u specjalisty może nas uchronić od nocnych czynności tego typu. Szlifowanie powinno okazać się pomocne.

 

6. Używasz płynu do płukania jamy ustnej na bazie alkoholu

 

Większość z nas uważa, że płyn do płukania jamy ustnej to prawdziwy zabójca bakterii. Jednak niektóre odmiany mogą wręcz odwrotnie tworzyć dla bakterii środowisko wręcz idealne do rozwoju.  Jeśli zdarza się używać płynu do płukania jamy ustnej na bazie alkoholu  to w ten sposób jeszcze bardziej wysuszyć usta. Bakterie rozwijają się w suchym otoczeniu.  Oczywiście to nie oznacza, że powiniennaś rezygnować ze stosowania płynów, które mają antybakteryjne działania. Wystarczy, że po ich użyciu przepłuczesz usta wodą.

 

 

7. Nie żujesz gumy  bez cukru

 

Jeśli nie jesteś w stanie się przekonać do używania  nici dentystycznej spróbuj wypracować u siebie nawyk żucia gumy bez cukru.

Żucie gumy bez cukru jest dobre ponieważ może pomóc w mechanicznym usuwaniu płytki nazębnej. Upewnij się jednak, że nie przesadzasz w drugą stronę, nadwyrężając mięśnie w stawie skroniowo – żuchwowym.

 

 

 

 

8. Pijesz  owocowe smoothies

 

Twoje koktajle owocowe wypełniają witaminy, a także cukier i kwas. Kiedy łączysz  wiele owoców w jeden napój, otrzymujesz więcej cukru niż gdybyś próbowała jeść owoce w sposób indywidualny. To nie jest taka dobra wiadomość dla osób, u  których smoothie to podstawa  codziennej diety.

 

Aby zmniejszyć szkody, Lituchy sugeruje spożywanie koktajli przez słomkę, które pomagają ulokować cukry dalej od powierzchni zębów, przyśpieszając proces ich konsumpcji.

 

Ważne jest również to, by odczekać 45 minut po wypiciu koktajlu i dopiero umyć zęby. W przeciwnym razie owa czynność grozi uszkodzeniem szkliwa.

 

 

9. Gryzienie kostek lodu

 

Zdarzyło Cis się gryźć kostki kodu, prawda? Łamie sześcianu lodu wymaga dużej siły nacisku, która może zużywać szkliwo, a nawet powodować  jego starty. To już nie jest takie  fajne! 🙂

 

 

 

 

 

 Fot: totalbeauty.com

 

 

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *