SZUKAJ
Moda i Uroda
0

W tych miejscach nie lubimy być dotykani. Na podstawie tego badania powstała dotykowa mapa ludzkiego ciała

Czasami, gdy nawiązujemy z kimś relację zastanawiamy się, jakie zachowanie będzie właściwie, czy objecie kogoś będzie czymś naturalnym, czy należy zaprzestać na tradycyjnym podaniu sobie dłoni. Budowanie relacji i przekraczanie barier jest równie skomplikowane jak ludzka natura. Jeśli masz z tym problem i nadal masz wątpliwości, jak zareaguje Twoja koleżanka, gdy pocałujesz ją w policzek […]

Czasami, gdy nawiązujemy z kimś relację zastanawiamy się, jakie zachowanie będzie właściwie, czy objecie kogoś będzie czymś naturalnym, czy należy zaprzestać na tradycyjnym podaniu sobie dłoni. Budowanie relacji i przekraczanie barier jest równie skomplikowane jak ludzka natura. Jeśli masz z tym problem i nadal masz wątpliwości, jak zareaguje Twoja koleżanka, gdy pocałujesz ją w policzek te grafiki pomogą Ci zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi.

Naukowcy z Uniwersytetu w Oxfordzie pod kierownictwem profesora Robina Dunba, opracowali szczegółowe odwzorowanie ludzkiego ciała i wskazali w bardzo zrozumiały sposób, które miejsca mogą być dotykane przez innych, a które należą do nienaruszalnej strefy. Oczywiście wszystko zależy od płci, oraz charakteru relacji, jaka łączy poszczególne osoby. Jesteś ciekawy jak wygląda mapa dotyku kobiecego ciała?


dotykowa mapa ludzkiego ciała

Od zupełnie obcej osoby, przez znajomych, kochankę i członków rodziny widzimy jak zmienia się obszar dotykowy wraz z relacją społeczną , jaką mamy z konkretną osobą. Naukowcy nazywają to „dotykowym indeksem”, jest to wartość liczbowa wyodrębniona na podstawie badania, w którym wzięło udział przeszło 1500 mężczyzn i kobiet z różnych środowisk społecznych. Możecie się spodziewać, że im mniej kogoś znamy, tym bardziej tolerancja na dotyk się zmniejsza.

Badanie zostało przeprowadzone w 5 krajach: Wielkiej Brytanii, Finlandii, Francji, Rosji, Włoszech i Rosji. W zależności od przynależności do konkretnego kraju respondenci byli mniej lub bardziej komfortowo nastawieni na dotykanie przez osobę nieznajomą. Najwięcej zastrzeżeń mieli mieszkańcy Wielkiej Brytanii. W oparciu o udzielone odpowiedzi uczestników, ich relacje z poszczególnymi osobami, naukowcom udało się odzwierciedlić dotykową mapę ludzkiego ciała.

Z godnie z oczekiwaniami, im bardziej osoba jest nam nieznana, tym trudniej zgadzamy się na wpływ tej samej osoby na nasze ciało.

Oto szczegółowe wyniki badań dotyczące kobiet

dotykowa mapa ludzkiego ciała

Oto szczegółowe wyniki badań dotyczące mężczyzn

dotykowa mapa ludzkiego ciała

Wiele obszarów jest wspólnych dla kobiet i mężczyznach, jednak jest jeden zasadniczy wyjątek. Kobiety biorące udział w badaniu, z reguły opowiadały się za tym, że nie chciałyby by dotykał je obcy dla nich mężczyzna. Panowie natomiast nie mieliby obaw, jeśli tym nieznajomym okazałby się być kobieta.

Interpretując wyniki badań, należy pamiętać, że zostały one oparte na odpowiedziach respondentów na konkretne pytania. W rzeczywistości, gdy sytuacja jest zupełnie inna, albo gdy zostałby zmodyfikowana o dodatkowe szczegóły w praktyce mogłoby to wyglądać zupełnie inaczej ;).

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *