SZUKAJ
Zdrowie
0

Wakacyjna apteczka

Wasza wakacyjna apteczka powinna zawierać takie preparaty, z którymi będziecie mogli czuć się bezpiecznie w każdej sytuacji. Wystarczy do niej zajrzeć w razie potrzeby, by szybko zaradzić kłopotom zdrowotnym i dalej cieszyć się letnim wypoczynkiem…

Wakacyjna apteczka

Wasza wakacyjna apteczka powinna zawierać takie preparaty, z którymi będziecie mogli czuć się bezpiecznie w każdej sytuacji. Wystarczy do niej zajrzeć w razie potrzeby, by szybko zaradzić kłopotom zdrowotnym i dalej cieszyć się letnim wypoczynkiem.

W takcie zamieszania związanego z przygotowaniami do wyczekiwanego urlopu łatwo zapomnieć o apteczce. A przecież jej skompletowanie nie jest trudne, ani kosztowne. To, co do niej zapakujemy zależy od charakteru wyjazdu, ewentualnych zagrożeń, jakie mogą na nas czekać, a także od obecnego stanu naszego zdrowia i przewlekłych chorób – jeśli takowe są. Pewne jest to, że nie powinno w niej zabraknąć środków stosowanych w przypadku najczęściej wakacyjnych dolegliwości, oraz leków jakie przyjmujemy. Bardzo ważne jest również odpowiednie zabezpieczenie pateczki, nie tylko przed dziećmi, ale i wilgocią, słońcem lub mechanicznymi uszkodzeniami. W Podróży dobrze sprawdzają się plastikowe, szczelnie zamykane pojemniki, jakich używamy na co dzień do przechowywania żywności.

C

o na ból gardła

Wbrew powszechnym opiniom przeziębienie i ból gardła częściej zdarzają się w okresie letnim niż zimowym. Dlatego każda wakacyjna apteczka powinna zwierać preparaty o działaniu przeciwgorączkowym, przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Dorosłym lekarze polecają głównie aspirynę lub polopirynę. Natomiast w przypadku dzieci, oraz dorosłych, którzy z różnych przyczyn nie mogą przyjmować preparatów na bazie kwasu acetylosalicylowego, należy stosować paracetamol lub ibuprofen. Pomocne mogą być również preparaty takie jak (Gripex, Theraflu Extra Grip, Grypostop, Ascalin, Upsarin C, Aspirin C). Oczywiście nie należy zapomnieć o lekach zawierających witaminę C, rutynę i wapno (Rutinoscorbin, Ascorutical, Scorbolimid). Pamiętajmy, że nie można doprowadzić do przedawkowania paracetamolu, ibuprofenu lub kwasu acetylosalicylowego, stosując jednocześnie preparaty proste i złożone. Na ból gardła, który często towarzyszy letnim przeziębieniom najlepsze będą tabletki do ssania oraz aerozole (Cholinex, Septolete, Neoangin, Strepsils, Tantum Verde, Orofra, Halset).

B

olący brzuch

Zdarza się tak, że w trakcie wyjazdów przytrafiają się nam problemy żołądkowo –jelitowe. Są to zwykłe biegunki, ale mogą pojawić się również zaparcia zawiązane ze zmianą diety oraz dotychczasowych nawyków żywieniowych. Dlatego w apteczce nie powinno zabraknąć węga medycznego, Smecyty, Nifuroksazydu, ale również preparatów zapobiegających zaparciom, takich jak Xenna, Regulax, Alax, czy też zwykłe czopki glicerynowe. Z kolei Espumisan, Manti Gastop, Gastrosil i woda koperkowa złagodzą zdęcia i bóle brzucha, spowodowane nagromadzeniem się gazów w jelicie. Takie dolegliwości często towarzyszą długim podróżom w pozycji siedzącej oraz zmianom diety. Dorze jest również zabezpieczyć się w probiotyki, szczególnie w preparaty niewymagające przechowywania w lodówce (Trilac, Acidolac, Dicoflor). Utratę płynów i cennych pierwiastków pomogą nam uzupełnić takie preparaty, jak: Gastrolis, Orsalit, czy Floridral. Natomista bóle o charakterze kolki zawsze złagodzą środki rozkurczowe (No- Spa, Galospa, Buscopan). Zastosowanie leków hamujących biegunkę (Loperamid, Stoperna, Laremid)możemy rozważyć w przypadku, kiedy nie towarzyszy jej gorączka, ani krew w stolcu. Nawet jeśli nasza wakacyjna apteczka zawiera antybiotyki to pamiętajmy, by ich nie zażywać bez konsultacji z lekarzem. Zażywane nieprawidłowo mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

P

omoc w Sprayu

Nasza wakacyjna apteczka obowiązkowo powinna zawierać preparaty na różnego rodzaju kontuzje i urazy. W sezonie wakacyjnym najczęściej zdarzają się nam stłuczenia i skręcenia. Warto mieć wówczas pod ręką Altacet, dostępny również w postaci żelu, a także maść arnikową lub końską chłodzącą na bazie preparatów ziołowych. Środki te mają na celu przede wszystkim zmniejszenie i złagodzenie obrzęku. Możemy również zastosować maść Fastum, Voltaren, czy Naproxen, które złagodzą towarzyszący urazom ból. Na ogół jednak w przypadku drobnych stłuczeń wystarczy zrobienie zimnego okładu lub użycie chłodzących preparatów w sprayu, typu Altacet Ice, lub Reparil Ice Spray. Gdy stłuczeniom towarzyszy krwiak warto sięgnąć po preparaty na bazie heparyny, które ułatwią jego wchłanianie (Heparin – Hasco, Heparizen, Heparinum GSK lub preparaty na bazie kasztanowca. Wakacyjna pateczka powinna również zawierać preparaty przeznaczone do dezynfekcji ran, czyli wody utlenionej, rivanolu(np. w formie żelu), czy opatrunków zawierających jodynę (Inodine). Niezbędne są także waciki nasączone alkoholem, którym możemy przemyć brzegi rany. Warto mieć również pod ręką maści, które ochronią zranienie przed infekcją (Tribiotic, Polsepto, PV Jod, Betadine), oraz preparaty przyśpieszające gojenie się drobnych ran (Curiosin, Bepanthen, Vita – Merafen). Pamiętajmy też o materiałach opatrunkowych – jałowych kompresach, bandażach różnych rozmiarów, opaskach elastycznych, plastrach z opatrunkiem i bez, chuście trójkątnej. Weźmy także sól fizjologiczną w jednorazowych ampułkach, która przyda się do przemycia rany i wypłukania cała obcego z oka.

Fot: Materiały Opatrunkowe

N

a ukąszenia owadów

Lato to również czas gdy, skupisko różnego rodzaju owadów jest największe w ciągu całego roku. A my, gdy spędzamy czas na świeżym powietrzu często stajemy się obiektem ich ataku. Warto na samym początku sięgnąć po preparaty odstraszające, czyli tzw. repelenty (Off, Autan, Mosquit-ex) albo po naturalne środki, takie jak olejki eteryczne, np. eukaliptusowy lub lawendowy. Na komary, szczególnie w krajach tropikalnych najlepiej sprawdzają się środki dietylotoluamid (DEET).

A jeśli już zostaniemy ukąszeni przez owady dobrze sięgnąć po preparaty łagodzące skutki ukąszeń. Miejscowo możemy zastosować krem zawierający lek antyhistaminowy lub steryd (Fenistil, soventol, Dormophenazol, Hydrocortison, Hydrocort). Skuteczne są również preparaty na bazie olejków eterycznych i ziół (Sanofil, Autan, Akut Spray, Comarol).

W przypadku dużego obrzęku dobrze zrobią nam okłady z lodu, roztworu sody oczyszczonej, czy octu lub Altacetu. Doustanie podajemy również dwie tabletki wapna musującego oraz leki antyhistaminowe (Fenistil, Zyrtec UCB, CetAlegrin). Osoby, u których, wcześniej wystąpiły silne objawy alergiczne po ukąszeniu konkretnych owadów powinny mieć w pateczce zestaw przeciwwstrząsowy, zawierający adrenalinę w strzykawce, szybko działający lek antyhistaminowy, sterydy doustne i leki rozszerzające oskrzela.

Przedstawiliśmy Wam kilka propozycji, które warto mieć w swojej apteczce.

Zanim jednak Wasza apteczka wakacyjna się zapełni dobrze jest jej zawartość skonsultować z lekarzem.

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *