SZUKAJ
Zdrowie
0

Witamina B2: Ryboflawina i jej działanie. Zwalcza migrenę, zapobiega zaćmie i przyspiesza regenerację naskórka

Wyniki niezwykle interesujących badań pozwalają przypuszczać, że witamina B2, wykazuje wiele ciekawych działań. Przypisuje się między innymi zdolność zwalczania migren, zapobiegania zaćmie i przyśpieszania gojenia …

Witamina B2: Ryboflawina i jej działanie. Zwalcza migrenę, zapobiega zaćmie  i przyspiesza  regenerację naskórka

Wyniki niezwykle interesujących badań pozwalają przypuszczać, że witamina B2, wykazuje wiele ciekawych  działań. Przypisuje się między innymi  zdolność zwalczania migren, zapobiegania zaćmie i przyśpieszania gojenia ran skórnych.

 

 

Witamina B2:  co to jest?

W 1879 roku uczeni odkryli pod mikroskopem fluoryzujący, żółtozielony składnik mleka, który dopiero w 1939 roku zdefiniowano jako ryboflawinę, czyli witaminę B2.  Ta rozpuszczalna w wodzie substancja bierze udział w przemianach białek,  tłuszczów  i węglowodanów w energię. Znajduje  się w wielu pokarmach i jest dodawana do wzbogacanego pieczywa  oraz płatków śniadaniowych. Witamina B2  łatwo rozkłada się pod wpływem światła słonecznego.  Przyjmowanie niewystarczających ilości tej witaminy towarzyszy często niedoborom innych witamin z grupy B, które zdarzają się u osób w podeszłym wieku i u alkoholików.  Witaminę Bmożna kupić  osobno w zestawie z innymi  witaminami B (witamina B compleks) lub w preparatach wielowitaminowych.

 

eggs-1490054_640

 

Działanie:

Witamina B2  pełni w organizmie wiele rozmaitych funkcji. Bierze udział  w syntezie hormonów tarczycy, które utrzymują prawidłowe tempo przemiany materii i sprzyjają dostawie energii do komórek.  Uczestnicy także w wytwarzaniu  komórek odpornościowych, zwalczających zakażenia.  Wraz z żelazem  bierze udział w tworzeniu się krwinek czerwonych, transportujących tlen do wszystkich komórek ciała.  Witamina B2  jest też niezbędna do przekształcania witamin B6  i PP w ich czynne postaci.

 

Z witaminy B2 powstają związki  wzmacniające działanie przeciwutleniaczy, np. witaminy E, które chronią komórki przed wolnymi rodnikami. Jest ona również niezbędna, żeby utrzymać tkanki w zdrowiu oraz do leczenia  ran pooperacyjnych, oparzeń innych urazów.  Witamina B jest też konieczna, żeby nerwy i oczy mogły prawidłowo funkcjonować.

 

Działanie zapobiegawcze: Witamina B2  chroni wiele tkanek  organizmu, szczególnie  soczewki oczu, wspomagając  aktywność  przeciwutleniaczy. Może zatem przeciwdziałać, tworzeniu się zaćmy, czyli zmętnieniu soczewki,  upośledzającemu widzenie u wielu starszych osób. Okuliści zachęcają wszystkich, a zwłaszcza tych, którzy mieli rodzinne przypadki zaćmy, by przez całe życie systematycznie zażywali  odpowiednie dawki witaminy B2.  Stwierdzono również, że zmniejsza ona skutecznie częstotliwość występowania migreny i łagodzi jej objawy. Sądzi się, że przyczyną migreny może być zubożenie rezerw energii  w tkance mózgowej i że witamina Bzapobiega napadom choroby, zwiększając jej dostawę do neuronów mózgu.

 

Dodatkowe korzyści:  Witamin B leczy zaburzenia skórne, np. trądzik  z innymi witaminami z grupy B (B6 i PP) jest stosowana  w terapii w wielu schorzeń nerwów, między innymi w drętwieniu i mrowieniu, chorobie Alzheimera, padaczce i stwardnieniu rozsianym. Stosuje się ją również w przypadkach lęków, stresów, a także zmęczenia. Niektórzy lekarze przepisują witaminę B2  chorym na niedokrwistość sierpowatą , jako lek wspomagającym, ponieważ u wielu z nich stwierdza się jej niedobór.

 

Zapotrzebowanie organizmu

Mężczyznom zaleca się przyjmowanie 1, 3 mg witaminy B2  dziennie, a kobietom 1,1mg.  Te ilości zapobiegają niedoborowi witaminy, natomiast w pewnych chorobach przepisuje się jej większe dawki.

mleko1

Niedobór: Objawami  niedoboru są: zapalenie i pękanie kącików ust  oraz większa wrażliwość na światło słoneczne, obawiająca się łzawieniem, pieczeniem i swędzeniem oczu. Skóra wokół nosa, na brwiach i płatkach uszu, łuszczy się, może też wstąpić wysypka w okolicach pachwin. Niekiedy zmniejsza się też liczba krwinek czerwonych (niedokrwistość )  co powoduje ogólne osłabienie.

 

Nadmiar: Takie niebezpieczeństwo nie istnieje, ponieważ organizm wydala nadmiar witaminy B2 z moczem. Kiedy stosujemy duże dawki, mocz przybiera kolor jaskrawożółty. Objaw ten jest nieszkodliwy i nie należy się nim niepokoić.

 

Stosowanie:

Dawkowanie: Zapobieganie zaćmie: dawka wynosi na ogół 25 mg dziennie. Trądzik różowaty: zaleca się dawkę 50 mg dziennie. Migrena: powinno się przyjmować większe dawki, do 200 mg dziennie.  Wiele preparatów witaminowych pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę B2;  silniejsze preparaty multiwitaminowe zawierają zwykle większe jej ilości – 30 mg lub więcej. W preparatach zawierających witaminy z grypy B znajduje się na ogół 50 mg witaminy B2, witaminy PP,B1, B6,B12,  i kwas foliowy.

Sposób użycia:  Osoby, które zażywają preparaty wpływające na zapotrzebowanie na witaminę B2, np. doustne środki antykoncepcyjne, antybiotyki  lub leki psychotropowe, powinny zapytać lekarza o jej dawkowanie. Nie wolno zażywać ryboflawiny pijąc alkohol, bo upośledzone on jej wchłanianie w przewodzie pokarmowym.

 

Źródła witaminy B2

Witamina B2 znajduje się w mleku, serze, jogurcie, wątrobie, wołowinie, rybach, pełnoziarnistych  pieczywie, płatkach śniadaniowych, jakach, owocach awokado, a także grzybach.

 

 

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *