SZUKAJ
Dom i Wnętrze
0

Wnętrza w stylu chodnym i oszczędnym. Pokochaj minimalizm

W stylu chodnym efekt końcowy osiągamy poprzez usunięcie wszystkiego, co wydaje się zbędne. Przeważające kolory są matowe, białe lub neutralne, meble ograniczone do minimum…

Wnętrza w stylu chodnym i oszczędnym. Pokochaj minimalizm

W stylu chodnym,  efekt końcowy osiągamy poprzez usunięcie wszystkiego, co wydaje się zbędne. Przeważające kolory są matowe, białe lub neutralne, meble ograniczone do minimum. Najważniejsza jest architektura konkretnego wnętrza, to ona nadaje wyrazu i charakteru. Wszystkie pozostałe elementy są tylko zwieńczeniem całości, czymś w rodzaju przysłowiowej kropki na “i”. Ona o wszystkim decyduje, wprowadza harmonię kompozycji, struktury i przestrzeni.

Minimalizm to styl życia, do którego łatwiej dążyć niż go osiągnąć. Minimalizm w urządzeniu wnętrza polega na usuwaniu z niego wszelkiego nadmiaru i tego, co rozprasza. Przy jasnej, prostej ścianie kształt grzejnika nabiera znaczenia podstawowego, a pojedynczy obraz, rzeźba lub waza staje się ucztą dla oka. Ten styl jest obecnie popularny wśród zabieganych mieszkańców miast, ponieważ wolne od mebli powierzchnie łatwiej utrzymać w czystości.

Jest to styl opierający się na precyzyjnie zaprojektowanych dla danego wnętrza wbudowanych elementach, których forma podporządkowana jest funkcjom użytkowym. Takie wnętrze może się jednak okazać niefunkcjonalne dla dużej rodziny. W wieku konsumpcji surowość stylu minimalistycznego przywraca spokój umysłu. Czystość formy i funkcjonalność przypominają wschodni ascetyzm.

Fot: Homebook.pl

W takich wnętrzach ściany stają się ważnym elementem graficznym, a detale odgrywają rolę decydującą. Linie tworzą kąty proste i biegną równolegle. Nie ma łuków ani fal. Faktura ścian jest idealnie gładka, albo wręcz przeciwnie z architektonicznego betonu lub surowej cegły jest dekoracją samą w sobie. Najczęściej używane kolory farb, to biel lub kremowy, czasem dla zwiększenia eksplozji zestawione z błyszczącą czernią.

Fot: Homebook.pl

Białe ściany trzeba często odnawiać, ale przy prostocie minimalistycznych wnętrz nie należy to do większych problemów. Obrazy i inne elementy dekoracyjne muszą być wieszane z precyzją, ponieważ efekt zależy od zachowania idealnej symetrii.

Fot: homebook.pl

Łagodniejsza wersja stylu minimalistycznego zezwala na nieco rozszerzoną choć nadal ograniczoną paletę barw oraz na większą różnorodność faktur i szczegółów. Nadal obowiązuje oszczędność wyrazu, ale pojawia się więcej elementów ozdobnych. Całość oparta jest na zdecydowanej kolorystyce i kilku stylowych meblach.

Kupuj rzeczy dobrej jakości, które są znacznie trwalsze. Polakieruj podłogę na kolor miodowy aby rozjaśniała całe wnętrze i stanowiła klasyczne, ładne tło. Kremowa farba pod lakierem rozjaśni wnętrze jeszcze bardziej. Można też wyłożyć podłogę neutralnymi i trwałymi materiałami włóknem kokosowym, czy maty z wodorostów. We wnętrzu o kremowych ścianach ładnie wyglądają kolonialne meble z trzciny lub skóry z dodatkiem wzorów ludowych. Można też zacząć od bieli i dodawać kolory: biała lub blada ściana i żółtozielone lub żółte dodatki, albo białe ściany i tkaniny w kolorze wściekło czerwonym lub indygo. Może to był płótno, bawełna, juta, perkal i wełna jednokolorowa lub w paski. Meble mogą pochodzić z różnych okresów lub kontynentów, jeśli utworzą wyraźne grupy, na przykład: rzeźbiony indyjski stolik do kawy z pokrytą perkalem sofą ożywioną jaskrawymi poduszkami. Kamienie lub gipsowe zdobienia stają się w takim wnętrzu elementami rzeźbiarskimi.

Fot: modernandclassy.tumblr.com

Fot: homebook.pl

Fot: heltenkelt.elsasentourage.se/

Fot: homebook.pl

Fot: homebook.pl

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!