SZUKAJ
Zdrowie
0

Woda – przyjaciel od serca!

Nie wszyscy wiedzą, że oprócz zbilansowanej diety i aktywności fizycznej, to właśnie woda jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania serca i układu krwionośnego. Warto pamiętać, jak ważne dla naszej kondycji …

Woda – przyjaciel od serca!

Nie wszyscy wiedzą, że oprócz zbilansowanej diety i aktywności fizycznej, to właśnie woda jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania serca i układu krwionośnego. Warto pamiętać, jak ważne dla naszej kondycji zdrowotnej jest optymalne nawodnienie organizmu. Światowy Dzień Serca, obchodzony pod koniec września, to dobra okazja do tego, żeby zmotywować się do zmiany codziennych przyzwyczajeń i pamiętać o regularnym piciu wody.

 

C

zego oczy nie widzą…

Woda znacząco wpływa na funkcjonowanie naszego układu krwionośnego. Serce człowieka składa się aż w 79% z wody i jest jednym z najbardziej zasobnych w wodę organów w ludzkim ciele. Niska zawartość wody w organizmie powoduje, że spada ciśnienie krwi, a jej objętość w organizmie maleje. Taki stan nadwyręża nasze serce, które musi bić szybciej, by podtrzymać krążenie. Nie pozostaje to obojętne dla naszego samopoczucia: stajemy się apatyczni, a nasza koncentracja słabnie.

P

ijąc wodę, dbasz o serce

Długotrwałe deficyty wody w organizmie i utrzymujące się nadwyrężenie mięśnia sercowego mogą z czasem prowadzić do trwałych zmian stanu zdrowia, w tym do zwiększenia ryzyka zachorowania na schorzenia układu krwionośnego. Dlatego nie tylko osoby, które zmagają się z problemami krążenia, powinny regularnie sięgać po butelkę wody. Powszechnie uznaje się, że picie wody pomaga zapobiegać rozwojowi chorób serca. Badania naukowe potwierdzają, że to prawda: naukowcy z Uniwersytetu w Kalifornii wykazali, że osoby, które w ciągu dnia spożywają około 2 litrów wody, rzadziej chorują na serce. Dietetycy podkreślają, że zastąpienie wodą napojów słodzonych sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała, a tym samym zmniejsza ryzyko występowania chorób metabolicznych, takich jak np. hipertrójglicerydemia, które przyczyniają się do rozwoju chorób układu krążenia .

P

ij wodę przez cały dzień

Systematyczne picie wody to najpewniejszy sposób dbania o prawidłowy poziom nawodnienia. Warto zacząć poranek od szklanki wody, a później sięgać po nią regularnie przez cały dzień, pijąc ją małymi łykami. Dobrze też zadbać o to, by woda towarzyszyła nam w czasie wysiłku fizycznego. Kiedy ćwiczymy lub pracujemy fizycznie, wówczas nasze serce przyspiesza, a organizm szybciej traci wodę. Dlatego istotne jest, by na bieżąco uzupełniać ubytki płynów. W przeciwnym razie nasze serce zmęczy się podwójnie – oprócz znużenia spowodowanego zwiększonym wysiłkiem, będzie też odczuwać zmęczenie spowodowane niedoborem wody. Odpowiednie nawodnienie odgrywa niebagatelną rolę w profilaktyce choroby niedokrwiennej serca. Z sześcioletniego badania, przeprowadzonego na grupie ponad 20 tys. osób, wynika, że u osób, które spożywają powyżej 5 szklanek wody dziennie, zachorowalność na choroby sercowo-naczyniowe jest niższa w porównaniu do osób, które na co dzień wypijają mniej wody . Picie wody to ważny krok do tego, by zatroszczyć się o kondycję swojego serca, dlatego powinniśmy dbać o prawidłowe nawodnienie nie tylko podczas Światowego Dnia Serca, ale przez cały rok.

O

programie

„Woda na Start” to program zainicjowany przez Żywiec Zdrój S.A., którego celem jest poprawa wiedzy oraz zmiana postaw, zachowań i nawyków związanych z nawodnieniem. Program merytorycznie wspierają Instytut Żywności i Żywienia oraz Instytut Matki i Dziecka. Działania realizowane w ramach projektu „Woda na Start” obejmują kampanię edukacyjno-informacyjną oraz wydarzenia specjalne realizowane w przestrzeni publicznej.

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *