SZUKAJ
Zdrowie
0

Wykonując te czynności możesz nabawić się trądziku. Co wyeliminować ze swojej codziennej rutyny?

Trądzik to zmora wielu osób borykających się z tym problemem. W zależności od stopnia nasilenia choroby staje się przyczyną braku pewności siebie, wycofania z życia społecznego, stresu, a nawet depresji…

Wykonując te czynności możesz nabawić się trądziku. Co wyeliminować ze swojej codziennej rutyny?

Trądzik to zmora wielu osób borykających się z tym problemem. W zależności od stopnia nasilenia  choroby staje się przyczyną braku pewności siebie, wycofania z  życia społecznego, stresu, a nawet depresji.  Czynników odpowiedzialnych za powstawanie trądziku może być wiele. Okazuje się, że nie zawsze winne są  hormony. Niektóre nieświadomie wykonywane przez nas każdego dnia czynności również mogą powodować trądzik.

 

 

To nie fair. Masz za sobą burzliwe lata szkoły średniej, burze hormonów, ale nadal borykasz się z problemem trądziku? Nasuwa się zatem pytanie: Czy Twoja skóra nie wysyła Ci sygnału, że najwyższy czas by pójść dalej. Nie masz już czasu, ani cierpliwości by zamartwiać się trądzikiem? Zapoznaj się z listą czynności, które mogą przyczyniać się do powstawania trądziku.

 

Mimo, że niedoskonałości cery nie „rujnują Ci życia” tak jak to miało miejsce w przeszłości, gdyż prawdopodobnie z wiekiem masz już do tego zupełnie inny stosunek, to patrzenie na nie w lustrze nadal jest dla Ciebie frustrujące i kłopotliwe. Więc dlaczego, wciąż ten problem dotyka Ciebie?  Zdaniem Annet King dyrektora Międzynarodowego Instytutu Skórnego „ludzie, którzy mają trądzik posiadają od 4 do 5 razy więcej komórek skóry niż przeciętny człowiek, w związku z tym produkują tym samym więcej ropy”. I to jest jedna z pierwszych kombinacji, które leżą u źródła tego problemu. Ale istnieją również inne, mniej oczywiste powody, które mogą podrażniać skórę i powodować pojawianie się trądziku. Winowajcą może być również codzienna rutyna.

 

Oto lista czynności, które skutecznie mogą przyczyniać się do powstawania trądziku

 

1. Produkty do makijażu mogą zawierać w składzie składniki, odpowiedzialne za powstawanie trądziku 

 

Istnieją pewne składniki, które czyhają na nas  w składach produktów do makijażu  oraz do ochrony przeciwsłonecznej. Nie oznacza to od razu, że powinnaś zapomnieć o makijażu i ochronie przed słońcem. Przyjrzyj się jednak etykietom swoich kosmetyków.  Oto czego powinnaś unikać:

 1. Sztuczne kolory – przejrzyj skład kosmetyku pod kontem FD & C, jeśli widnieją na etykiecie to znaczy, że produkt ma sztuczny kolor. Sztuczne barwniki mogą podrażniać Twoją skórę. Jeśli Twój róż do policzków je zawiera, bądź szminka możesz nabawić  się trądziku na policzkach i strefie wokół ust.

 2. Lanolina – to w zasadzie eleganckie określenie dla łoju ( sebum = olej) choć może być dobry dla skóry suchej, niekonieczne sprawdzi się przy cerze mieszanej z tendencją do trądziku.

 3. Olej mineralny –tworzy warstwę na skórze, zatrzymując martwe komórki skóry i bakterie, które są przyczyną trądziku. Jeśli na Twojej cerze pojawią się ropne krostki, sprawdź dokładnie skład swojego podkładu.

 4. Ropa naftowa – to również olej, jak się domyślasz nie potrzebujesz już więcej oleju na twarzy.

 5. Mirystynian izopropylu – przy pierwszym odczuciu skóra wydaje się być mniej tłusta, jednak w rezultacie zapycha pory i powoduje podrażnienie skóry.

 6. Sztuczne zapachy – mogą podrażniać skórę i przyczyniać się do powstawania trądziku. Staraj się używać jak najwięcej bezzapachowych produktów.

Cosmetics set on white background, top view

2. Nadmierne przesuszanie skóry

Już nieraz to podkreślaliśmy, że  zbyt częste i nadmierne usuwanie oleju z twarzy i niwelowanie błyszczenia się skóry może dać zupełnie odwrotny efekt od zamierzonego. Zbyt częste i inwazyjne oczyszczanie twarzy może skończyć się podrażnieniem skóry, a to jeszcze bardziej przyczyni się do nasilenia zmian i produkowania większej ilości sebum. Używaj dermokosemtyków, które wyprodukowane zostały z myślą o skórze trądzikowej. Wybieraj te które mają jak najwięcej naturalnych składników. Nie zapominaj o nawilżeniu skóry twarzy. Cera trądzikowa tak samo potrzebuje odpowiedniej dawki nawilżenia.

CERA_TRĄDZIKOWA_kompozycja_produktów

 

3. Wywoływany nacisk na skórze  ( w dosłownym tego słowa znaczeniu)

Na czym to dokładnie polega? Trądzik może być również spowodowany przez fizyczny nacisk na skórę twarzy, wynikający z używania telefonu komórkowego, bądź instrumentu (chociażby skrzypiec). Ręka, która często spoczywa na policzku również może potęgować ten problem. Taki kontakt ze skórą przyczynia do namnażania  i roznoszenia bakterii.  Jeśli na  którymś z Twoim policzków jest więcej zmian, niż na drugim  prawdopodobnie to jest ten problem. Jak go wyeliminować? Unikać kontaktu z przedmiotami będącymi siedliskiem bakterii. Często przecieraj swój telefon, bądź rozmawiaj w trybie głośno mówiącym. Dbaj również o inne sprzęty elektroniczne. Nie dotykaj twarzy bez potrzeby i myj ręce!

 

woman-593134_640

4. Narastająca presja

Jesteś już zapewne świadoma, że stres powoduje kołatania serca, bóle żołądka, powstawanie zmarszczek, ale i pobudza pracę hormonów odpowiadających za powstawanie trądziku. To smutne, ale prawdziwe. Nie ma magicznego przycisku, które pomoże Ci wyłączyć stres, ale zawsze możesz zrobić coś, co pomoże zminimalizować jego działanie. Odpręż się i zrelaksuj.

desperate housewife without makeup and with hair curlers

 

5 Harmonogram prania

Tak, jakby brudne pranie nie było wystarczająco irytujące same w sobie, to  może być również przyczyną trądziku. Pomyśl o tym. Twarz leży na poszewce wiele godzin w ciągu nocy, a jeśli nie jest ona  odpowiednio często prana i zmieniania,  zamienia się w siedlisko bakterii i martwych komórek. To samo tyczy się Twoich ręczników. Do twarzy polecamy Ci używać jednorazowych ręczników papierowych, które będą znacznie czystsze od zwykłych ręczników.  Zmieniaj poszewkę dwa razy w tygodniu, a ręczniki do twarzy codziennie. Zwróć również uwagę na skład produktów do prania. Zbyt duża ilość detergentów może podrażniać skórę, zaś używanie tłuszczów zwierzęcych nie przysłuży się Twojej skórze.

 

Asian woman having an insomia caused by a nightmare

6. Produkty do włosów

Wiele z nas używa rozmaitych produktów do włosów, maski, szampony, odżywki, pianki. Te owe wspaniałości, które mają zapewnić blask naszym włosom, nadać im objętości i je odżywić mogą powodować trądzik. Włosy w ciągu dnia wielokrotnie dotykają naszej twarzy, szczególnie gdy mamy grzywkę, bądź gdy chodzimy w rozpuszczonych włosach.  Jeśli nie umyjemy ich  przed snem, wszytko to,  co nałożyliśmy na włosy ląduje  na naszej poduszce. Staraj się omijać produkty zawierające silkony, oleje i plastyfikatory zatykające pory.

 

woman-163696_640

 7. Brudne akcesoria do makijażu

Teraz,  gdy już znasz listę składników, które mogą powodować trądzik,  to po analizie składu używanych  kosmetyków trzeba zająć się również akcesoriami.  Chodzi tu o gąbki, szczotki, pędzle. Pamiętaj, aby myć je po każdym użyciu. W przeciwnym razie staną się siedliskiem bakterii i martwych komórek. A tego nie chcesz nakładać sobie na twarz przy każdym aplikowaniu podkładu.

cosmetics-259181_640

 

8. Dieta

Zapewne słyszałaś już pogłoski, że pokarmy takie jak czekolada, frytki, chipsy, powodują trądzik. Dobrą wiadomością jest to, że nie jest to do końca prawda, jednak jak to w każdej plotce i w tej jest trochę racji. Tak naprawdę to ogólnie niezdrowa dieta niekorzystnie wpływa na skórę. Wysoki indeks glikemiczny spowodowany spożywaniem dużej ilości produktów takich jak: cukier rafinowany, białe pieczywo, makarony i potrawy smażone może spowodować trądzik. Więc jeśli spożywasz te pokarmy raz na jakiś czas nie powinny one wpływać na stan Twojej skóry.Inaczej jednak wygląda sytuacja w przypadku osób, które mają alergię na określone produkty i nawet o tym nie wiedzą. Jeśli zauważyłaś, że Twoja skóra jest bardziej reaktywna po zjedzeniu czekolady, orzechów, mleka, odstaw je na jakiś czas i obserwuj co się dzieje.

Food-category-header

9. Zakładanie nieodpowiednich ubrań

 

Włókna w Twoje szafie mogą powodować trądzik. Tkaniny poliestrowe i lycra to prawdziwa puszka martwych komórek skóry i   wydzielanego potu. Co 40 minut tracimy milion komórek skóry, a gdy zakładany na siebie obcisłe i sztuczne tkaniny, nie mają one gdzie się podziać. Wybieraj tkaniny z włókien  naturalnych, takich jak bawełna, czy bambus. Skóra musi oddychać!

 

Zawsze upierz nowe ubrania przed zalozeniem! Dermatolog wyjasnia dlaczego

10. Palenie papierosów

Niektórzy lekarze zgadzają się z tym, że palenie powoduje trądzik, mimo, że nie ma dowodów na to, że w rzeczywistości tak jest. Naukowcy z San Gallicano,  Dermatologicznego  Instytutu w Rzymie zidentyfikowani  trądzik niezapalnych (NIA), który był powszechny u  palaczy. Odkryli również, że palacze, którzy w wieku młodzieńczym borykali się z trądzikiem są cztery razy bardziej narażeni na tę przypadłość w przyszłości, niż osoby niepalące, które również miały  ten problem w młodości.  Więc jeśli wciąć sięgasz po papierosa, przemyśl swój śmiertelny nałóg, jeśli nie ze względów zdrowotnych to z własnej próżności.

papieros

Źródło: totalbeauty.com

Podziel się:
 • googleplus
 • linkedin
 • tumblr
 • rss
 • pinterest
 • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *