SZUKAJ
Zdrowie
0

Zawał serca, a może tylko zgaga? Dowiedz się jak odróżnić jedno od drugiego

Brzmi to zabawnie, ale bardzo często zgagę można pomylić z zawałem serca. Jeżeli zbagatelizujesz zawał sądząc, że to zgaga zdecydowanie może skończyć się nie tyle co źle ale tragicznie

Zawał serca, a może tylko zgaga? Dowiedz się jak odróżnić jedno od drugiego

Brzmi to zabawnie, ale bardzo często zgagę można pomylić z zawałem serca. Jeżeli zbagatelizujesz zawał sądząc, że to zgaga zdecydowanie może skończyć się nie tyle co źle ale tragicznie. Natomiast uznając zgagę za zawałem serca z pewnością najesz się dużo nieprzyjemnego strachu i wtedy faktycznie może on wystąpić. W roku 2008 Jean Reno zgłosił się do szpitala z podejrzeniem zawału, jak się później okazało najzwyczajniej w świecie się przejadł. Dowiedz się jak nie pomylić ze sobą tych dwóch rzeczy.

 

zgaga

 

Objawy zgagi

 

 

Zgaga objawia się przede wszystkim pieczeniem w mostku, które sprawia wrażenie jakbyś przed sekundą wypił butelkę octu. Uczucie to może nasilić się podczas przełykania śliny, pozostawiając tym samym gorzki smak w ustach. Ból może nasilić się także podczas leżenia na plecach czy nawet podczas zwykłego pochylenia w przód. Jeżeli towarzyszą Ci takie objawy to najprawdopodobniej nie jest to nic innego aniżeli zgaga.

 

Choroba refluksowa to poważna sprawa. Jeżeli zgaga łapie Cię kilka razy do roku to nie ma powodów do obaw. Natomiast jeśli cierpisz na regularne nawroty zgagi, może to oznaczać, że chorujesz na refluks przełyku.

 

 

Środki zobojętniające stosowane doraźnie świetnie działają na kwas żołądkowy. Dostępne są w każdej aptece bez recepty. Jeżeli akurat apteki są już zamknięte, możesz spróbować wypić łyżeczkę sody oczyszczonej, rozpuszczonej w szklance wody. Mleko również przyniesie ukojenie, jednak tylko na krótką chwilę.

 

 

Głowa do góry. Jeżeli zauważyłeś, że zgaga najczęściej towarzyszy Ci rano, zaraz po wstaniu z łóżka lub nawet zaczyna się w nocy to postaraj się sypiać z uniesioną głową. Grawitacja ziemska sprawi, że kwas z żołądka dostanie się tam gdzie jego miejsce. Dzięki czemu nie pozwoli przedrzeć mu się do przełyku, gdzie zaczyna piec.

 

 

 

Objawy zawału

 

 

zgaga

 

 

Brak tchu jest najczęściej występującym objawem zawału serca, w żadnym wypadku nie wolno go bagatelizować. Oprócz problemów z nabraniem powietrza występuje również silny ból za mostkiem. Jeżeli jesteś cukrzykiem to możesz go nie odczuwać. Kiedy mamy do czynienia z zawałem, ból zaczyna promieniować w górę i rozprzestrzeniać się na boki. O ile zgaga jest nieprzyjemnym uczuciem i również boli to w jej przypadku ból utrzymuje się tylko i wyłącznie za mostkiem. Jeżeli ból nie ustępuje po 10 minutach natychmiast wezwij pogotowie.

 

 

Zawał serca może nas dopaść całkowicie nagle i w każdej chwili, niezależnie od tego jaką czynność aktualnie wykonujemy. Statystyki dowodzą, że zawały najczęściej zdarzają się z samego rana, jednak należy pamiętać, że jest to tylko i wyłącznie statystyczna zależność.

 

 

Śmierć. W samej Polsce zawał serca każdego roku dotyka aż 100 000 osób, czyli mniej więcej co 5 minut jeden z nas łapie się za serce. Niestety śmierć w wyniku zawału zdarza się wyjątkowo często, gdyż co trzecia osoba umiera. Najwięcej zgonów bo aż ponad połowa następuje po 4 godzinach od pojawienia się pierwszych objawów. Szybka pomoc może uratować życie!

 

 

999-pogotowie. W żadnym wypadku nie wybieraj się do lekarza rodzinnego, gdyż to tylko i wyłącznie opóźni odsiecz. Dzwoń jak najszybciej na pogotowie. W trakcie czekania na pomoc łyknij rozpuszczalną aspirynę, dzięki temu szybciej dostanie się do krwi.

 

 

Biegnij pobiegać. Badania opublikowane przez American Journal of Epidemiology dowodzą iż mała aktywność fizyczna typu bieganie, są świetnym wskaźnikiem tego czy będziesz miał zawał czy też nie. Wskaźnik ten jest dużo skuteczniejszy aniżeli palenie papierosów, wiek czy też waga. Nie ma na co czekać, wskakuj w dres i w nogi.

 

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *