SZUKAJ
Zdrowie
0

Zespół dziecka potrząsanego: „niewinne” podrzucanie dziecka może nieść ze sobą poważne konsekwencje

Rodzicie niejednokrotnie popełnią owy błąd, podrzucają malucha do góry i łapią go obiema rękami. Jak się okazuje taka zabawa może być bardzo niebezpieczna…

Zespół dziecka potrząsanego: „niewinne” podrzucanie dziecka może nieść ze sobą poważne konsekwencje

Rodzicie niejednokrotnie popełnią owy błąd, podrzucają malucha do góry i łapią go obiema rękami. Jak się okazuje taka zabawa może być bardzo niebezpieczna.

 

Bardzo wiele osób  podrzucanie dziecka  traktuje jako formę zabawy. W takich chwilach serce matki drży z niepokoju. Dziecko jest bardzo kruche i delikatne, a siła jaką używamy przy takiej zabawie zawsze będzie dla niego zbyt duża. Oczywiście dla samego malucha taka forma rozrywki to sama przyjemność, jednak może być ona opłakana w skutkach.  Podrzucanie dziecka grozi nawet kalectwem. Do pewnego wieku, mózg noworodków jest  bardzo delikatny, podobnie jak ciało i mięśnie szyi. Zbyt nagły ruch może przyczynić się do drgań głowy, uszkodzenia mózgu, które mogą być nieodwracalne. Objawy wymienione powyżej określane są zespołem (lub syndromem) dziecka potrząsanego.

 

Z pozoru zwykła zabawa lub gwałtowne ruchy mogą  spowodować:

 

– utratę lub pogorszenie słuchu,
– ślepotę,
– opóźnienie psychiczne,
– porażenie mózgowe,
– kłopoty z nauką i mówieniem,
– drgawki,
-zmiany rdzenia kręgowego.

 

Wymienione konsekwencje są bardzo poważne,  a wielu przypadkach nieodwracalne. Najlepiej będzie jeśli będziemy unikać tych gier i nerwowych ruchów dzieckiem, gdyż ciało malucha nie jest jeszcze rozwinięte a kości dość kruche. To jednak nie wyklucza zabawy z maluchami, należy jednak zastąpić podrzucanie i wszystkie wstrząsy czymś innym.

 

Fot: Źródło: Bigodino

 

 

 

 

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *