SZUKAJ
Dom i Wnętrze
0

Zielona kuchnia: zdrowe przekąski, które możesz sam uprawiać

Przygotowaliśmy coś specjalnego dla fanów zielonej, zdrowej kuchni. Okazuje się, że istnieją warzywa i owoce, które możemy sami uprawiać, korzystając z ich łodyg. Oczywiście aby ponownie odrosły potrzebują specjalnego podłoża…

Zielona kuchnia: zdrowe przekąski, które możesz sam uprawiać

Przygotowaliśmy coś specjalnego dla fanów zielonej, zdrowej kuchni. Okazuje się, że istnieją warzywa i owoce, które możemy sami uprawiać, korzystając z ich łodyg. Oczywiście aby ponownie odrosły potrzebują specjalnego podłoża. Nie trzeba być ogrodnikiem, ani posiadać przydomowej szklarni by zapewnić im odpowiednie warunki. Kuchnia w zupełności im wystarczy. Oto warzywa i owoce, które możesz sama wyhodować.

1

Do uprawy rzymskiej sałaty potrzebujesz przede wszystkim podstawy, która i tak w większości domów  trafia do kosza. Podstawę musimy umieścić w naczyniu z wodą i położyć ją w nasłonecznionym miejscu. Bardzo możliwe, że będziesz potrzebował kilka kamyków, aby lepiej ustabilizować całą sadzonkę. Wiemy, że brzmi to zbyt prosto, aby było prawdziwe. A jednak…

Fot: housingaforest.com

2

Bardzo łatwo odnawiają się warzywa korzeniowe, takie jak chociażby cebula i szczypiorek. Pędzenie cebuli domowym sposobem nie jest trudne. Z tą uprawą poradzi sobie niemalże każdy. Należy pamiętać, że wybrane przez nas cebule muszą być dojrzałe i dobrze wyrośnięte. Najlepiej zdecydować się na cebule uprawiane wcześniej w gruncie, które nie nadają się do przechowywania. Cebule można pędzić w doniczkach w podłożu albo w naczyniu wypełnionym wodą. Jeśli wybierzemy pierwszy sposób należy doniczkę (ewentualnie inny pojemnik) wypełnić podłożem do połowy, włożyć do niego cebulę i lekko przysypać ziemią tak, aby około 1/2 wysokości cebuli wystawało nad powierzchnię podłoża (cebula nie powinna się ruszać). Następnie podlewamy ziemię w doniczce i stawiamy ją na kuchennym parapecie. Już po kilku dniach z cebuli zacznie wyrastać szczypior, gotowy do ścinania.

Fot: instructables.com

Fot: instructables.com

3

Krzaczek awokado jest kolejny na naszej liście. Możesz go wyhodować korzystając z jego pestki. Pestka awokado zazwyczaj bez większych problemów ukorzenia się i wypuszcza łodyżkę z listkami. Wygodnym sposobem, który pozwala nam kontrolować fazę rozwoju pestki, jest umieszczenie jej w szklance z wodą (szerszą częścią w dół). Za pomocą dwóch wykałaczek wbitych w pestkę na 3 wysokościach  zanurza się je w wodzie. Pestka powinna zacząć kiełkować ok. 2 – 4 tygodni. Kiedy część podziemna i nadziemna rośliny będzie już widoczna można przesadzić roślinę do doniczki, o podobnej wysokości, co naczynie z wodą. Najlepsza będzie szklanka o dużej zawartości humusu.

Fot: itsafabulouslife.com

4

Ananasy są pyszne i mogą być bardzo drogie w określonych porach roku. Jeśli zachowasz górę owocu możesz go bez problemu wyhodować we własnej kuchni, a przy tym zaoszczędzić trochę pieniędzy. By pozyskać sadzonkę ananasa odcinamy rozetę liści u góry owocu (tzw. pióropusz liści) z plastrem miąższu o grubości ok. 2 cm. Niektórzy polecają też po prostu jedną dłonią chwycić owoc, drugą dłonią chwycić za rozetę, a następnie oddzielić rozetę wykręcając ją z owocu. Następnie starannie usuwamy miąższ i dolne listki z rozety, aż odsłoni się 2-3 cm gołego pędu, na którym można czasem zobaczyć już małe korzonki. Jeśli korzonki ą widoczne roślinę można od razu posadzić, jeśli  nie należy odstawić sadzonkę do słoika z wodą by wypuściła korzenie. Pamiętaj, by umieścić ją w nasłonecznionym miejscu.

5

Zioła, takie jak kolendra, bazylia, rozmaryn są bardzo łatwe do uprawy. Nie potrzebują zbyt wiele miejsca, a tym samy mogą ożywić wnętrze naszej kuchni i wypełnić je świeżym zapachem.

Fot: mauijungalow.com

6

Czosnek również należy do odnawialnych warzyw. Wystarczy, użyć kilku ząbków czosnku i szklanki z wodą. Potem pozostaje już czekanie na rozwój wydarzeń.

Dzień 1

Dzień 4

Dzień 5

Dzień 8

Dzień 18

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *