SZUKAJ
Zdrowie
1

Zmęczone oczy

Jeśli przez kilka godzin dziennie pracujesz przy komputerze twoje oczy z pewnością wołają o pomoc. Na pewno Cię swędzą, pieką i łzawią. W dodatku niekiedy tym objawom towarzyszy rozdrażnienie i ból głowy…

Zmęczone oczy

Jeśli przez kilka godzin dziennie pracujesz przy komputerze twoje oczy z pewnością wołają o pomoc. Na pewno Cię swędzą, pieką i łzawią. W dodatku niekiedy tym objawom towarzyszy rozdrażnienie i ból głowy. Jeśli znasz ten stan rzeczy  wniosek jest jeden …musisz nauczyć się mądrzej pracować. Wpatrujesz się przez kilka godzin w malutkie literki na migającym ekranie – twoje oczy z pewnością tego nie lubią. Jeśli ponadto w pomieszczeniu w którym pracujesz jest sucho i działa klimatyzacja, to dla oczu wyjątkowo niesprzyjające warunki. Nic dziwnego, że zaczynają boleć.

P

otrzebne łzy

W normalnych warunkach mrugasz oczami co najmniej kilkanaście razy na minutę. Te niezwykle krótkie chwile, gdy powieki są zamknięte dają twojemu wzrokowi wytchnienie. Niestety okazuje się, że przy komputerze mrugamy znacznie rzadziej. Poza tym przed ekranem mamy oczy szerzej otwarte niż zwykle (bardziej nawet niż przy czytaniu książki), afektem jest szybkie odparowywanie tzw. filmu łzowego, co powoduje wysuszenie oka. Łzy składają się z wody i składników mineralnych. Powstają nie tylko wtedy kiedy płaczesz. Właściwie są one wydzielane przez cały czas, gdy nie śpisz. Ich zadaniem jest bowiem nawilżanie spojówki i rogówki. Łzy mają też właściwości bakteriobójcze: chronią oko przez infekcjami, oczyszczają jego powierzchnię z zanieczyszczeń, odżywiają. A dzięki mruganiu powieki są rozprowadzone po całej powierzchni oka. Jeśli łez jest za mało, pojawiają się zaczerwienienie i pieczenie oczu, a później bolesny stan zapalny, zwany zespołem „suchego oka”.

S

OS dla oczu

Dobra wiadomość jest taka.: wcale nie jest konieczna rezygnacja z komputera. Musisz jednak nauczyć się z nim pracować – tak, by nie było to ze szkodą dla twojego wzroku. Co robić?
Przede wszystkim dobrze zorganizuj sobie pracę:
1. Ustaw monitor tak, żeby patrzeć na niego z góry, a nie na wprost.
2. Nie ustawiaj komputera przy oknie ani naprzeciw niego. Staraj się by monitorze nie odbijało się światło. Odbicia i blaski powodują bowiem dodatkowe obciążenie dla oczu.
3. Zwiększ wielkość czcionki i ustaw wszystkie parametry obrazu w komputerze w taki sposób, aby tekst był czytelny z odległości 50-70 cm. To najlepsza odległość do pracy, 30 cm to znacznie za mało!

Najlepiej nauczyć się metody bezwzrokowego pisania. Osoby wykonujące takie zawody jak grafik muszę stosować się do kilku zaleceń.
1.Przynajmniej co godzinę oderwij wzrok od monitora, opatrz w dal i skoncentruj się na oddalonych przedmiotach.
2.Co jakiś czas zamknij oczy na kilka sekund albo zasłon je dłońmi.
3.Postaraj się aby powietrze w pomieszczeniu w którym pracujesz nie było suche.
4.Dużo pij.
5.Nie pal i nie pozwól by inni palili w miejscu, gdzie pracujesz.
Profilaktycznie możesz stosować sztuczne łzy, np. Lacrimal, Artelac, Visine. O rodzaj preparatu zapytaj okulistę. Kiedy poczujesz, że twoje oczy są bardzo zmęczone, wykonaj następujące ćwiczenie: najpierw popatrz intensywnie na oddalony przedmiot, potem wpatruj się z bliska szeroko otwartymi oczami na tekst na ekranie.

D

obre okulary

Nawet jeśli nie stwierdzono u Ciebie wady, co dwa lata sprawdzaj wzrok u okulisty. Jeśli jednak lekarz zalecił noszenie okularów i soczewek korygujących nie zapominaj o nich siadając przed komputerem. Patrzenie w monitor jest bardzo obciążające dla oczu i nawet mała wada może się powiększyć. Powinny to być szkła z powłokami antyrefleksyjnymi, które eliminują bardzo męczące i szkodliwe dla oczu odbicia światła od powierzchni soczewek. Wybieraj okulary dobrych firm: nie oszczędzaj na wzroku! Nie kupuj też okularów gotowych, tzw. przeznaczonych do pracy przy komputerze. Za każdym razem powinny być one indywidualnie dobrane przez okulistę.

Podziel się:
 • googleplus
 • linkedin
 • tumblr
 • rss
 • pinterest
 • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 1 komentarz

 • Martyna Jest pisze:

  Ustawienie ekranu jest niezwykle ważne, ale po długiej pracy i tak zmęczenia oczu nie da się uniknąć. Krople tez nie dawały ulgi, mi okulista zalecił Gold Luteinę i po kilku tygodniach brania wszystkie problemy z oczami zniknęły. Nawet wrażliwość na sztuczne światło.

 • Zostaw komentarz

  Chcesz wyrazić swoją opinię ?
  Zostaw odpowiedź!

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *