SZUKAJ
Zdrowie
0

Jak zostawić toksyczną przyjaźń za sobą i pójść dalej?

Dla nas kobiet przyjaźń jest bardzo ważna. Potrzebujemy wygadać się przyjaciółce, poradzić, ponarzekać, pochwalić, chodzi o wspólne dzielenie małych i dużych sukcesów…

Jak zostawić toksyczną przyjaźń za sobą i pójść dalej?

Dla nas kobiet przyjaźń jest bardzo ważna.  Potrzebujemy wygadać się przyjaciółce, poradzić, ponarzekać, pochwalić, chodzi o wspólne dzielenie małych i dużych sukcesów. Prawdziwa przyjaźń jest czymś niezwykle wyjątkowym, pomaga nam przejść  przez wszystkie napotkane trudności. A, co jeśli zawodzi? Podobnie jak związki, przyjaźnie również mogą być dla nas toksyczne.  Jeśli masz pewne obawy i wątpliwości, co do charakteru Waszej przyjaźni zidentyfikuj ją już teraz.  Zastanów się czy przynosi Ci ona więcej szkód, czy pożytku. Twoje fizyczne, emocjonalne i psychiczne samopoczucie wiele skorzysta na uwolnieniu się z toksycznego związku.  Nie będzie łatwo, ale warto walczyć. Wyzwolenie oznacza nagrodę, którą jesteś Ty sama…

Fot: rebloggy.com

Gossip Girl

 

Zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki do zakończenia przyjaźni, warto się zastanowić, czy Wasza relacja może być uratowana przez szczerą rozmowę z przyjacielem. Zastanów się nad tym, jak Wasza przyjaźń wygląda w rzeczywistości, spójrz na to obiektywne. To może być trudne dla Ciebie, ponieważ w przyjaźni jesteśmy bardzo mocno zaangażowaniu emocjonalnie, i to owe emocje niekiedy podsyłają nam złudny obraz. Pamiętaj, że jeśli druga osoba, nie liczy się z Twoimi uczuciami, jest egoistyczna, odcina Cię od pozostałym członków rodziny  i przyjaciół, wpędza Cię w kompleksy i jest nastawiona wręcz negatywnie do wszystkiego, to nie jest Twoim prawdziwym przyjacielem. Im szybciej sobie to uświadomisz, tym lepiej.

 

Fot: bustle.com

48d78bf0-4713-0133-0a7f-0e76e5725d9d

Jak rozpoznać, kto jest prawdziwym przyjacielem, a kto tylko trzyma Cię przy sobie i dodaje Ci problemów, które w rzeczywistości nie istnieją? Z biegiem czasu, nie jest to proste do zidentyfikowania. Gdy utkniemy w negatywnej relacji  z toksyczną osobą, często zapominamy, co tak naprawdę powinien robić prawdziwy przyjaciel.

 

6d26cd30-471d-0133-9db2-0af7184f89fb

Toksyczne przyjaźnie i związki szkodzą Twojemu zdrowiu zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym. To bardzo ważne, żeby  szybko zdefiniować te relacje i podjąć decyzję  o ich zakończeniu.

Oto 6 kroków, które pomogą Ci zakończyć toksyczną przyjaźń!

1. Zaakceptuj rzeczywistość. Pierwszym krokiem do zakończenia niezdrowej przyjaźni jest dopuszczenie do siebie prawdy, że Twój przyjaciel działa na Ciebie toksycznie, nie uzasadniając przy tym jego zachowań. Musisz pamiętać, że nie możesz zmienić zachować toksycznego przyjaciela, ale możesz zmienić własne zachowanie.

2. Bądź szczera w swoich intencjach. Niezależnie od tego, jak bardzo może to się wydawać skomplikowane, musisz powiadomić swojego przyjaciela o tym, że nie chcesz już więcej spędzać z nim czasu. Powiedz wprost, że zamierzasz zakończyć waszą przyjaźń.

3. Określ swoją rolę w tej przyjaźni. Mawia się, że każdy kij ma dwa końce. Jest w tym sporo prawdy. Spójrz w lustro i zastanów się, ile jest Twojej roli w toksycznych sytuacjach w tejże przyjaźni. Zidentyfikuj swoją rolę w rozpadzie relacji. Czasami trudno jest zobaczyć własne błędy, ponieważ ciężko nam ominąć ból i złość, którą odczuwamy  z powodu zachowania innych osób. Potwierdzając swoje wady i poznając swoją role w toksycznej przyjaźni łatwej będzie uniknąć przenikania niezdrowych aspektów do innych związków.

4. Wybierz sposób, jak to zakończyć. Na podstawie zaistniałych okoliczności zdecyduj, jak chcesz zakończyć Waszą przyjaźń. Masz na to dwa sposoby, albo pójdziesz za ciosem i zrobisz to od razu, albo odstawisz przyjaciółkę na bok i pozwolisz relacji zaniknąć.

5.  Przebacz. Jeśli chcesz pójść na przód nie można Ci pominąć tego etapu. Wybaczenie to klucz do osobistego „uzdrowienia”.

6. Daj sobie czas na żałobę. To, że jesteś smutna i zdenerwowana to całkowicie naturalne. To indywidualny proces, będziesz wiedziała kiedy żałoba się skończy.

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *